Powstanie nowa szkoła na Białołęce w rejonie ulic Siecznej i Kartograficznej!
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał nieodpłatnie działkę pod budowę nowej placówki oświatowej Urzędowi Dzielnicy Białołęka. Powstanie nowa szkoła na Białołęce w rejonie ulic Siecznej i Kartograficznej.
Po wielu latach starań dzielnica będzie mogła wybudować niezbędną placówkę. Działające przy ul. Hemara i Głębockiej szkoły nie są w stanie pomieścić uczniów, a dzielnica musiała wynająć dodatkowy budynek.
– (…) Dziękuję bardzo dyrekcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa za dostrzeżenie rosnących potrzeb dynamicznie rozwijającej się Białołęki. To już druga nieruchomość w tej kadencji, po działce na pływalnię przy ul. Ostródzkiej, którą nieodpłatnie otrzymaliśmy od KOWR – mówi Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki.
Z działki należącej do Skarbu Państwa, zarządzanej przez KOWR, wydzielono nieruchomość dla dzielnicy o powierzchni 2,5470 ha. Jest to minimalna wielkość na budowę placówki wraz z zapleczem. Część działki, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, musi zostać biologicznie czynna.
– Chcemy, aby docelowe zagospodarowanie tego terenu przewidywało przeznaczenie jak największej części działki na ogólnodostępną zieleń, z której będą mogli korzystać okoliczni mieszkańcy – mówi Jan Mackiewicz, zastępca burmistrza Białołęki, odpowiedzialny m.in. za inwestycje.
Co powstanie w ramach inwestycji?
Będzie to szkoła podstawowa z oddziałami terapeutycznymi (specjalnymi). W wielu miejscach Warszawy, także na Białołęce, brakuje placówek dla dzieci z dysfunkcjami, które mają trudności z adaptacją w tradycyjnych placówkach. Po wybudowaniu nowej szkoły sytuacja w dzielnicy ulegnie poprawie.
W budynku szkoły znajdą się pracownie, sale gimnastyczne, a także blok żywieniowy. Nie zabraknie ogólnodostępnego terenu zielonego. Pojawią się boiska zewnętrzne – do gry w piłkę / koszykówkę / siatkówkę / piłkę ręczną, ścieżki oraz bieżnie.
Możliwość spędzania czasu na zewnątrz, niezależnie od pory roku, zapewnią place zabaw dostosowane do grup terapeutycznych. Na placach będzie zastosowana bezpieczna nawierzchnia, urządzenia zabawowe oraz elementy małej architektury będą pobudzać kreatywność. Przy placach zabaw zostaną dokonane nasadzenia drzew, które w przyszłości będą częściowo zacieniać te miejsca.
Jak wygląda harmonogram inwestycji?
W pierwszej kolejności będą wykonane badania geotechniczne po to, by dzielnica mogła się upewnić, czy jest możliwość zaprojektowania kondygnacji podziemnej w tym rejonie. Kolejny krok to konkurs architektoniczny, faza projektowania, która pozwoli oszacować koszty inwestycji (szacunkowa wartość nieruchomości to ponad 42 mln zł.). Po uzupełnieniu finansowania oraz wyłonieniu wykonawcy w ramach przetargu będzie mogła ruszyć budowa. Przewidywany czas powstania budynku to wrzesień 2027 r.
Na zdjęciu z podpisania aktu notarialnego od lewej: Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki, Marcin Wysocki, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, Jan Mackiewicz, zastępca burmistrza Białołęki.
/om/ Warszawski Portal Informacyjny Gazety Mieszkaniec
Źródło i foto: UD Białołęka