Pożar na Kresowej

8 stycznia br. zapalił się budynek mieszkalny przy ul. Kresowej 33 należący do ZGN Wawer. Spaliło się mieszkanie na drugim piętrze oraz poddasze. Z pożarem walczyło kilkanaście zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej. W trakcie akcji gaśniczej strażacy znaleźli ciało jednej osoby.

Wszyscy mieszkańcy, którzy w czasie pożaru przebywali w budynku, zostali z niego ewakuowani (ponad 40 osób zamieszkałych w 19 lokalach). Część lokatorów udała się do hotelu wskazanego przez przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawa.

Aktualnie mają zapewnione zakwaterowanie w hotelach wraz z wyżywieniem do czasu wskazania im lokali zastępczych. Zostali również objęci pomocą psychologiczną oraz otrzymali zasiłek celowy na zaspokojenie bieżących potrzeb, zakup podstawowych środków higienicznych, ubrań etc. – powiedziała „Mieszkańcowi” Aleksandra Słowińska, rzeczniczka Urzędu Dzielnicy Wawer.

Od Wojciecha Staszewskiego z Wydziału Prasowego Urzędu m.st. Warszawy dowiedzieliśmy się, że rodzinom, które utraciły możliwość zamieszkania w lokalach w wyniku pożaru, zostanie udzielona pomoc doraźna, polegającą na umieszczeniu ich w hotelu oraz pomoc w postaci lokali zamiennych bądź najmu socjalnego. Osoby te nie są zobowiązane do składania wniosków o pomoc mieszkaniową, ponieważ zostały objęte pomocą Ośrodka Pomocy Społecznej, który zajmuje się przyznaniem i wypłatą stosownych świadczeń. 

Lokatorzy z Kresowej zaraz po pożarze zostali umieszczeni w hotelu, następnie zakwaterowano ich w ośrodku konferencyjnym, w którym będą przebywali przez miesiąc.

– Jeździmy z komisją po naszych pustostanach, sprawdzamy, do których możemy zakwaterować naszych pogorzelców – mówi Bartłomiej Jabłoński, zastępca dyrektora ZGN Dzielnicy Wawer.

Część wskazanych przez Dzielnicę lokali wymaga pilnego remontu.

Przedstawiciele dzielnicy, na podstawie informacji o potrzebach rodzin, będą wskazywać lokale zastępcze.

– Część otrzyma mieszkania na terenie dzielnicy Wawer, a dla części będziemy poszukiwać lokali również w innych dzielnicach, tak aby jak najszybciej zapewnić właściwe lokale – mówi Aleksandra Słowińska.

Budynek został w całości wyłączony z użytkowania przez PINB (Państwową Inspekcję Nadzoru Budowlanego). O dalszych możliwych losach budynku dowiemy się z ekspertyzy budowlanej, którą zleci do wykonania w najbliższym czasie ZGN. Decyzje o tym, czy budynek będzie remontowany będą podejmowane w późniejszym terminie – dodaje Bartłomiej Jabłoński.

W sprawę pożaru zaangażowana jest prokuratura.

Zginęła w nim starsza kobieta, która prawdopodobnie zaprószyła ogień od świeczki.

– W związku z zaistniałym zdarzeniem prowadzone są ustalenia i czynności wyjaśniające. Kluczem do stwierdzenia przyczyn pożaru jest opinia biegłego z zakresu pożarnictwa, która jeszcze nie wpłynęła. Tożsamość ofiary pożaru jest w trakcie weryfikacji i potwierdzania – mówi „Mieszkańcowi” nadkom. Joanna Węgrzyniak, oficer prasowy Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII.

Czy mieszkańcy wrócą kiedyś na Kresową?

Wszystko zależy od ekspertyz PINB i Straży Pożarnej, które pomogą zadecydować o tym, co będzie dalej z budynkiem. Decyzje nie zostały jeszcze podjęte.

/OM/
Foto: Gazeta Mieszkaniec 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content