Problemy ponadpodstawowe

Wizualizacja szkoły przy Ruskowym Brodzie

Za chwilę pierwszy dzwonek i powraca temat braku szkół ponadpodstawowych na Białołęce.

Dynamicznie rozwijająca się dzielnica, w której dzieci i młodzieży szybko przybywa, ma tylko jedno liceum, które nawet w niewielkim stopniu nie zapewnia miejsc do nauki dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych (za chwilę do techników i liceów pójdą pierwsze roczniki 8-klasowych podstawówek).

Skomplikowana sytuacja z oświatą na Białołęce bardzo powoli, ale się normuje. Opóźnione inwestycje krok po kroku zostają w końcu sukcesywnie realizowane. Szkoły podstawowe przy Warzelniczej i Myśliborskiej mają zostać oddane do użytku w połowie tego roku szkolnego, za dwa lata na Ruskowym Brodzie, a kolejne: na Kępie Tarchomińskiej, w rejonie Siecznej i Świderskiej w 2022 roku. To wszystko jednak podstawówki, a co po nich?

Wygląda na to, że w końcu jest szansa na to, by młodzież nie musiała jeździć do szkół w innych częściach miasta. Jest plan utworzenia szkoły ponadpodstawowej w budynku dawnego gimnazjum przy ul. Ostródzkiej 175.

Dość skomplikowaną sytuację związaną z przekształcaniem szkół wyjaśnia Marzena Gawkowska z białołęckiego Ratusza.

Według uchwały sieciowej, która określa adresy i obwody wszystkich placówek w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 368 przy ul. Ostródzkiej 175, powstała z przekształcenia Gimnazjum nr 164, ma dwie lokalizacje: przy ul. Ostródzkiej 175 i przy ul. Hemara 15. Docelowo planujemy powołać Zespół Szkół składający się ze Szkoły Podstawowej nr 368 i szkoły ponadpodstawowej przy ul. Ostródzkiej 175 – mówi Gawkowska i zaznacza, że priorytetem Dzielnicy jest zapewnienie miejsc dzieciom w szkołach podstawowych, dlatego otwarcie nowej placówki ponadpodstawowej będzie możliwe po wybudowaniu kolejnej podstawówki w tym rejonie – szkoły przy ul. Ruskowy Bród, a zatem po 2020 roku. Uruchomienie szkoły ponadpodstawowej będzie poprzedzone badaniami demograficznymi w tym rejonie i konsultacjami społecznymi.

To plan, który mamy nadzieję, uda się zrealizować za kilka lat. Jest też pomysł na utworzenie Centrum Edukacyjno-Kulturalnego, w skład którego wszedłby zespół szkół ponadpodstawowych wraz z pełnowymiarową halą sportową i ośrodek kultury z wielofunkcyjną salą widowiskową oraz niezbędnymi pracowniami, salami tematycznymi, wielofunkcyjnymi pomieszczeniami.

Stowarzyszenie Razem dla Białołęki znalazło miejsce na wybudowanie takiego kompleksu. Miałby znaleźć się on przy ul. Modlińskiej, na terenie wyznaczonym ulicami Ekspresową, Modlińską i Płochocińską. To jednak na razie tylko pomysł, jest petycja w sprawie utworzenia CEK, pod którą zbierane są podpisy mieszkańców.

Treść petycji dostępna pod linkiem https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_cek

CEK miałby powstać przy ul. Modlińskiej

 

 

 

 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content