Projekt Siedem razy Praga

Projekt Siedem razy Praga

Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy realizuje projekt Siedem razy Praga. Wielka i mała historia dzielnicy, dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Celem projektu jest przybliżenie historii warszawskiej dzielnicy Praga-Północ na tle ważnych wydarzeń historycznych. Pokazujemy jak ważna była aktywność społeczna mieszkańców i jak mocno przyczyniała się ona do zmian w kraju. Wybraliśmy siedem zagadnień, które są kluczowe dla zrozumienia historii dzielnicy i wokół nich zbudowaliśmy program wydarzeń, który jest unikatową ofertą programową, dzięki której wzmacniamy tożsamość mieszkańców przez edukację historyczną.

Rosnącym zainteresowaniem cieszy się nasza seria wykładów dotyczących życia codziennego w warszawskich kamienicach XIX wieku. W ramach serii mogliśmy do tej pory usłyszeć wiele niezwykłych praskich historii. Dużą popularnością cieszą się także spacery tematyczne, w trakcie których przewodnicy odkrywają z mieszkańcami tajemnice praskich zakamarków, zaś sami mieszkańcy często dorzucają swoje fragmenty historii, znakomicie dopełniając opowieści przewodników, tworząc szerszy obraz i poszerzając konteksty.

Dużym sukcesem okazały się spotkania w ramach praskich rekonstrukcji, gdzie grupa zaangażowanych mieszkańców, wspólnie odtwarzała historyczne zdjęcia, aby ocalić od zapomnienia losy niezwykłych Prażan i Prażanek, zaangażowanych w codzienność dawnej dzielnicy. Ostatnio udało się zrekonstruować znane mieszkanki dawnej Pragi w ich najbliższym otoczeniu. Na wystawę zdjęć, na których można podziwiać efekty pracy Praskiej Grupy Rekonstrukcyjnej zapraszamy do Biblioteki Publicznej, przy ulicy Skoczylasa 9 w Warszawie.

Pamiętamy o silnych kobietach i przypominamy ich losy. Nie inaczej jest z Aleksandrą Piłsudską, patronką 2023 roku. W ramach działania „Piłsudska inspiruje lokalnie”, odbyły się warsztaty artystyczne z tworzenia lalki dla dzieci, upamiętniającej wybitną polską patriotkę.

W Bibliotece Publicznej, we współpracy ze szkołami, odbywają się także kółka historyczne i zajęcia dla zainteresowanych historią oraz przygotowujące do egzaminów. Nieodpłatna oferta dla mieszkańców zakłada interesujące wykłady, popularyzatorskie spacery, warsztaty, lekcje, kółko historyczne i rekonstrukcje zdjęć.

Nieustająco zapraszamy na nasze działania w Bibliotece !

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Artykuł sponsorowany przez Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content