Przed Świętem Policji

O pracy Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII mówi jej komendant mł. insp. Grzegorz STYCZYŃSKI.

Z18 Grzegorz Styczyński

Komendantem KRP Warszawa VII jestem zaledwie od nieco ponad 3 miesięcy, natomiast z Pragą Południe i tą komendą wiąże się już sam początek mojej drogi zawodowej. To tutaj 22 lata temu stawiałem pierwsze kroki jako policjant służby patrolowej, to na ulicach tej dzielnicy zdobywałem pierwsze doświadczenia, tutaj podejmowałem pierwsze interwencje. Krótko mówiąc tu uczyłem się „policyjnej roboty”, tu rozpoczęła się moja służbowa ścieżka.

Teraz, po tych latach, Komendant Stołeczny zdecydował o tym, żebym powrócił na Pragę Południe i objął stanowisko komendanta rejonowego. Nie ukrywam, że jest to dla mnie zarówno duże wyróżnienie, jak i ogromne wyzwanie. To duża jednostka, bardzo zróżnicowana i to pod każdym względem. Niewątpliwie też w jakimś sensie specyficzna, chociażby z uwagi na liczne, poważne zabezpieczenia imprez, które generuje obecność Stadionu Narodowego. Przykładem niech będzie olbrzymie przedsięwzięcie, jakim była organizacja i zabezpieczenie szczytu NATO. Dziś kiedy rozmawiamy możemy już ze spokojem i dumą powiedzieć, że wszystko odbyło się bez jakichkolwiek zakłóceń, że dobrze wypełniliśmy to ważne zadanie.

Po tych pierwszych 3 miesiącach kierowania KRP Warszawa VII mogę zapewnić, że każdego dnia wspólnie z podległymi mi funkcjonariuszami dbamy o naszych mieszkańców i dokładamy wszelkich starań, by Praga Południe, Wawer, Rembertów i Wesoła stawały się coraz bezpieczniejszymi dzielnicami. Staramy się pomagać wszystkim, każdy pokrzywdzony jest dla nas tak samo ważny.

Właśnie zamknęliśmy pierwsze półrocze. Mogę ze spokojem powiedzieć, że stan bezpieczeństwa na terenie naszych dzielnic nadal systematycznie się poprawia. Możemy śmiało pochwalić się, że odnotowaliśmy niewielką liczbę przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, w tym bójek, pobić i rozbojów, natomiast skuteczność ścigania sprawców tych czynów jest bardzo wysoka. W przypadku bójki i pobicia osiągnęła wartość 100%. Możemy również powiedzieć o wzrastającej wykrywalności uszkodzeń mienia oraz licznie ujawnianych przestępstwach gospodarczych i bardzo wysokiej skuteczności w ściganiu sprawców tej kategorii przestępczości.

Mam świadomość, jak ważny jest bezpośredni kontakt z policjantami i tu niewątpliwie ogromnie ważną rolę odgrywają dzielnicowi. Bardzo zależy nam na tym, by obywatele mieli jak najlepszy kontakt z tymi właśnie policjantami, by ich znali i bez wahania korzystali z pomocy i rady dzielnicowych.

Aktualnie wdrażane są dwa ogromne przedsięwzięcia na skalę krajową, których celem jest właśnie jeszcze większe przybliżenie obywatelom ich dzielnicowych. Jednym z nich jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to mapa interaktywna, na której obywatele mogą nanosić swoje uwagi i spostrzeżenia dotyczące stanu bezpieczeństwa, np. w rejonie zamieszkania. Informacje te w dalszej kolejności są weryfikowane i realizowane przez funkcjonariuszy, najczęściej właśnie dzielnicowych, którzy znają swoje rejony służbowe.

Jesteśmy w przededniu Święta Policji, to niewątpliwie wyjątkowy dzień w kalendarzu wszystkich funkcjonariuszy. Są wyróżnienia, odznaczenia, awanse, nagrody, podziękowania i życzenia. Z dumą przyznaję, że w tym roku około 180 policjantów z naszej komendy będzie wyróżnionych w różny sposób.

Z okazji nadchodzącego święta pozwolę sobie złożyć policjantom i ich rodzinom życzenia szczęścia, spełnienia w życiu prywatnym, uśmiechów, radości, wszystkiego, co najlepsze. Niech służba nie koliduje z życiem osobistym, a jedynie daje satysfakcję i sprawia, że jesteśmy dumni z zawodu, który wykonujemy i munduru, który nosimy.

 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content