Przedświąteczna atmosfera w Warszawie
Na warszawskich ulicach coraz bardziej można poczuć magię świąt. W zeszłym tygodniu włączona została iluminacja świąteczna, a prezydent Rafał Trzaskowski uroczyście włączył światełka na choince na placu Zamkowym. W weekend odbywały się koncerty, spektakle teatralne oraz silent disco. A to dopiero początek świątecznych atrakcji w stolicy.
W miniony weekend tysiące warszawiaków podziwiało bożonarodzeniowe iluminacje. Otwarte zostało też lodowisko na Rynku Starego Miasta, a na placu Pięciu Rogów odbyła się zimowa impreza w stylu silent disco. Przy Hotelu Bristol i placu Zamkowym spacerowicze mogli obejrzeć uliczne spektakle nawiązujące do tradycji kolędniczej, a także usłyszeć na żywo piosenki z repertuaru świątecznego. Na tym jednak nie kończy się miejskie celebrowanie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Kolędowanie z gwiazdami
12 grudnia, w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego odbyło się Warszawskie Kolędowanie. Najpiękniejsze kolędy przedstawią muzycy z akompaniamentem orkiestry Sinfonia Varsovia W tym wyjątkowym koncercie udział wzięli najpopularniejsi polscy artyści, m.in.: Kayah, Natalia Kukulska, Natalia Szroeder, Urszula, Stanisław Sojka, Ewa Farna, Natalia Nykiel, a także Chór SGGW w Warszawie oraz Chór Dziecięcy ZPSM nr 4 w Warszawie.
W ramach Warszawskiego Festiwalu Świątecznego zaplanowano jeszcze więcej atrakcji. 16 i 17 grudnia, przy Hotelu Bristol, na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza i na Skwerze ks. Jana Twardowskiego, odbędą się uliczne koncerty świąteczne, które ponownie zwieńczy pokaz świetlny. W programie występy m.in. Janka Traczyka, Sienny Gospel, Moniki Borzym z zespołem, Audiofeels, a także Chóru Akademickickiego UW, Teatru A3 i Teatru Kalejdoskop. Udział w wydarzeniu jest darmowy.
Zimowe wizualizacje
Na spacerujących od 15 grudnia czekać będą również efektowne video-mappingi na ścianach Pałacu Staszica. Animacje o wymiarze 1200 metrów kwadratowych przedstawią nowoczesny kolaż motywów świątecznych i naukowych z centralną postacią Mikołaja Kopernika. Dzieła powstały we współpracy Miasta Warszawy, Zarządu Dróg Miejskich, Polskiej Akademii Nauk oraz firmy Multidekor.
Video-mapping 3D to trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk. Wyświetlany na fasadzie wykorzystuje jego elementy architektoniczne do stworzenia iluzji ożywionego budynku. Pokazy będą prezentowane w piątki, soboty oraz niedziele.
Dla zwiedzających przygotowane zostały tematyczne, multimedialne stacje, zlokalizowane wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Świętokrzyskiej. Z kolei na Skwerze Hoovera otwarta jest specjalna strefa dla dzieci. Najmłodsi mogą pobawić się na świetlnej, grającej karuzeli.
Na Skwerze Twardowskiego można wziąć udział w immersyjnym spektaklu. Jest to pierwsza taka atrakcja w przestrzeni miejskiej w Polsce. 10 projektorów laserowych zapewni wyświetlenie na ziemi animacji o wymiarach 3 na 52 metry – łącznie da to aż 156 metrów kwadratowych. Wszystko jest niezwykle kolorowe, a ruchome obrazy zostaną zsynchronizowane z muzyką Vivaldiego.
Więcej informacji na temat programu Warszawskiego Festiwalu Świątecznego znajduje się na stronie https://um.warszawa.pl/swieta.
Źródło Urząd m.st. Warszawy
Foto Urząd m.st. Warszawy, autor Rafał Motyl