Przepuklina kręgosłupa czy wypadnięcie dysku?

Kręgosłup, od niego w ogromnym stopniu zależy nasza sprawność, a co za tym idzie – dobre samopoczucie. Czasem, choć coś mu dolega, początkowo nie boli. Niekiedy ból kręgosłupa jest sygnałem schorzenia innych stawów, okolicznych mięśni czy nawet narządów wewnętrznych.

Pani Anna Gil, osteopatka, znakomita terapeutka o świetnej renomie, wie o tym naprawdę wiele: jest nie tylko magistrem fizjoterapii specjalizującym się w dolegliwościach stawów obwodowych, kręgosłupa oraz narządów wisceralnych. Skutecznie leczy dysfunkcje układu ruchu powstałe w wyniku urazów i przeciążeń, a zwłaszcza świetnie diagnozuje przyczyny bólu kręgosłupa i trafnie dobiera optymalną dla pacjenta terapię.

Doświadczeniem, zdobywanym w czołowych szpitalach i placówkach medycznych Warszawy, dzieli się teraz w BORAMEDzie.

– Pani Anno, porozmawiajmy o kręgosłupie.

Chory kręgosłup to ból, z którym się pacjent często i długo boryka. Te dolegliwości, gdy nie są leczone, mogą prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet do depresji. Najczęstsze są tu choroby zwyrodnieniowe, które moim zdaniem stają się powoli schorzeniem cywilizacyjnym: długotrwałe przeciążenia i pozostawanie w niewłaściwej pozycji powodują, że nasze tkanki są słabo odżywione i słabo ukrwione, a to początek problemów. Jak wynika z wywiadów z pacjentami, coraz częściej występującym problemem jest niewłaściwa dieta – tak, to też ma niebagatelne znaczenie! Niedobory minerałów, zakwaszanie organizmu przez nadmierną ilość cukru spożywanego w różnych postaciach… Często problemy postrzegane jako problemy kręgosłupa, obejmują tak naprawdę wiele stawów albo są spowodowane na przykład dolegliwościami hormonalnymi.

– Kilka słów o przepuklinie kręgosłupa, która może wystąpić na całej jego długości, choć w 70% przypadków chodzi o kręgosłup lędźwiowy. Wiemy, że pojawia się, gdy jądro miażdżystego krążka międzykręgowego wysuwa się poza przestrzeń międzykręgową, powodując ucisk na rdzeń nerwowy lub na nerwy, które od niego odchodzą. Inna nazwa przepukliny kręgosłupa, to tak zwane wypadnięcie dysku.

– Potrafi być bardzo groźna. Występuje najczęściej z powodu nadmiernych urazów czy przeciążeń, niedożywienia krążka międzykręgowego. Pojawia się w skoliozach, asymetriach miednicy i innych schorzeniach. Nadmierne obciążenie kręgów, nacisk, zwłaszcza długotrwały, powodują odwodnienie tego krążka, zmniejszenie jego objętości, a w konsekwencji wypadanie. Na przepuklinę kręgosłupa cierpią najczęściej osoby w zaawansowanym wieku, osoby ze znikomą aktywnością fizyczną (bez względu na wiek, tu liczą się choćby systematyczne, w miarę energiczne spacery), osoby ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Przepuklinie często towarzyszą zmiany neurologiczne: poza nagłym silnym bólem, który może się pojawić nagle, obserwujemy zaburzenia ruchowe i zaburzenia czucia. Warto pamiętać, że przepuklina kręgosłupa może pojawiać się w różnych jego odcinkach, nie tylko w obszarze kręgosłupa lędźwiowego, który jest zwykle najbardziej przeciążony. Wypadnięcie krążka nieleczone prawidłowo, poza rosnącym cierpieniem i dysfunkcjami, prowadzi do zaburzeń ukrwienia i swobodnego przepływu limfy.

– Na co może liczyć pacjent z przepukliną kręgosłupa, gdy zjawia się w Pani gabinecie?

Najważniejsze jest znalezienie prawdziwej przyczyny tych zaburzeń, ponieważ chcemy nie tylko usunąć ból, na który cierpi pacjent, ale zwłaszcza – usunąć jego przyczynę. Wtedy jest szansa, że jeśli pacjent po zakończeniu terapii będzie skrupulatnie przestrzegał zaleceń terapeuty, problem nigdy nie powróci. Indywidualnie dobrana terapia (tu nie wystarczy 1-2 zabiegi) pozwoli odtworzyć prawidłowe reakcje nerwowo-mięśniowe. Współcześnie mamy do wyboru cały wachlarz technik manipulacyjnych, mobilizacyjnych oraz tradycyjnych, by znieść patologiczne objawy i jak najpilniej dążyć do trwałej poprawy.

– Kilka słów o profilaktyce: jak się ustrzec przepukliny kręgosłupa?

Profilaktyka jest ogromnie ważna! Chodzi o świadome wykluczenie zachowań prowadzących do tego zaburzenia, czyli długotrwałego pozostawania w bezruchu, z nieprawidłowo ułożonym ciałem (kłania się komputer!), a także edukację w zakresie ergonomii pracy (odpowiednie proporcje i wymiary biurka, krzesła, ale także na przykład mebli domowych). Ważne jest odpowiednie odżywianie oraz nieustanna dbałość o odpowiednie dla każdego z nas proporcje wysiłku fizycznego i wypoczynku.

Sprawny, zdrowy kręgosłup, to podstawa aktywności, podstawa dobrego życia i dobrego samopoczucia. Niektóre bolesne objawy w żadnym wypadku nie powinny być leczone przez pacjenta samodzielnie, zwłaszcza lekami niekonsultowanymi z jego lekarzem. To może przynieść o wiele więcej szkód, nawet trwałych, niż pożytku. Ból, nawet podobny i znowu w tym samym miejscu, nie zawsze oznacza to samo.

Nie należy się wahać przed znalezieniem jego przyczyny przez sprawdzonego, doświadczonego specjalistę i przed natychmiastowym podjęciem terapii.

Kierunek – BORAMED. To znakomity partner w nowoczesnej, wszechstronnej fizjoterapii.


Wakacyjna promocja !!!! Przy wykupieniu pakietu 10 zabiegów – 1 zabieg gratis. Promocja obowiązuje od 1.06.2018 do 31.08.2018 r. * promocje/rabaty nie sumują się


Uwaga! Sprawdź swoje zdrowie! Fizjoterapeuta bezpłatnie Cię zbada i da konieczne wskazówki! Zgłoś się w dniach 5.07.–25.07.2018, tel. 22 250 15 77. Liczba miejsc ograniczona.
Świadczeniodawca wskazuje fizjoterapeutów do konsultacji i decyduje o liczbie miejsc.


Boramed Centrum Medyczne
Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77

Boramed REHABILTACJA
Fieldorfa 10 lok.315 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77

http://www.boramed.pl/

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content