Przerwa w szkołach może potrwać dłużej. Co z egzaminem ósmoklasistów?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podtrzymuje planowane terminy matur. W egzaminach ósmoklasistów również nie będzie zmian, o ile lekcje zostaną wznowione najpóźniej po świętach. To jest warunek, bo jeżeli szkoły pozostaną zamknięte dłużej, wtedy konieczne będą zmiany.

Egzaminy podsumowujące ośmioletnią naukę w szkołach podstawowych mają rozpocząć się 21 kwietnia, czyli za pięć tygodni. Czasu sporo, jednak biorąc pod uwagę niepewną sytuację i tak naprawdę dopiero rozwijającą się epidemię w naszym kraju, trzeba brać pod uwagę, że placówki oświatowe pozostaną zamknięte dłużej niż do 25 marca, tak jak wstępnie zapowiadano.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, w rozmowie z RMF FM powiedział, że egzamin odbędzie się zgodnie z planem, ale tylko wtedy, jeżeli lekcje zostaną wznowione najpóźniej po Świętach Wielkanocnych.

Czy po tak długiej przerwie uczniowie będą w stanie zdać egzamin? Nie będzie to łatwe zadanie, ale większość materiału mają już przerobione, więc przy odrobinie chęci z ich strony, na pewno tak. Poza materiałami, które przygotowują nauczyciele, ósmoklasiści mogą korzystać też z ćwiczeń powtórzeniowych. Każdego dnia, na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej publikowane są arkusze z egzaminami próbnymi. Po południu można na tej samej stronie sprawdzić rozwiązania.

Do 25 marca, w dni powszednie, znajdziecie – na naszej stronie oraz na stronach internetowych wszystkich okręgowych komisji egzaminacyjnych – zestawy zadań, które możecie wykorzystać jako element powtórki przed egzaminem ósmoklasisty. W każdym zestawie przygotowaliśmy zadania z: języka polskiego, zorganizowane według lektur obowiązkowych z klasy VII i VIII, matematyki, zorganizowane według kolejnych wymagań szczegółowych podstawy programowej z matematyki dla klasy VII i VIII, języka angielskiego, zorganizowane według kluczowych umiejętności. Zadania będziemy publikować codziennie ok. godz. 9:00, natomiast rozwiązania do nich – ok. godz. 15:00 – pisze do uczniów Marcin Smolik na stronie CKE i apeluje, aby nie spędzać całych dni przed monitorami, bo trzeba „dbać i o umysł, i o ciało!”

Materiały powtórkowe uczniowie znajdą na: www.cke.gov.pl

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content