Przeszklone wnętrza, miejsca do zabaw z dziećmi, dwuosobowe pokoje czyli dom przejściowy dla więźniów
Otwarte, przeszklone pomieszczenia, dwuosobowe pokoje, sale do zabaw z dziećmi, plac zabaw, altana – tak będzie wyglądał nowy obiekt na Białołęce. Nie jest to jednak pięciogwiazdkowy hotel, ani inne luksusowe miejsce relaksu a… dom przejściowy dla więźniów, który powstanie przy areszcie, ale poza jego murami.
Pomysł jest przeniesiony ze Skandynawii i to norweski Dyrektoriat Więziennictwa i Probacji jest partnerem całego projektu realizowanego przez Centralny Zarząd Służby Więziennej. Współpracuje przy nim też Wyższa Szkoła Wymiaru Sprawiedliwości. „Pilotażowe kompleksy penitencjarne” to pięć nowoczesnych kompleksów penitencjarnych na terenie całej Polski, jeden z nich powstanie właśnie na terenie aresztu śledczego na Białołęce.
Dom readaptacji społecznej – tak brzmi właściwa nazwa obiektu, będzie miał otwarte i przeszklone pomieszczenia, pozwalające uzyskać „efekt przestrzenny obiektu, sprzyjający prowadzeniu oddziaływań resocjalizacyjnych.” Znajdzie się w nim 15 dwuosobowych pokoi, jeden dla osoby niepełnosprawnej.
W planach są też sale do zajęć grupowych, do zabaw z dziećmi, wspólna jadalnia z kuchnią, pomieszczenia biurowe dla funkcjonariuszy i pracowników, winda. Na zewnątrz budynku zlokalizowane zostaną obiekty małej architektury, np. plac zabaw, altana oraz miejsca parkingowe.
Proces resocjalizacji prowadzony w domach przejściowych oparty będzie na ścisłej współpracy Służby Więziennej z instytucjami zewnętrznymi.
– Dzięki stworzeniu warunków zbliżonych do tych, które znajdują się na zewnątrz jednostek penitencjarnych, skazani zyskają możliwość przystosowania się do samodzielnego funkcjonowania w środowisku otwartym, angażowania się w pracę i działania edukacyjne, przy jednoczesnym zapewnieniu niezbędnego poziomu kontroli. Zdobycie przygotowania zawodowego dzięki udziałowi w kursach zawodowych, zatrudnienie poza terenem jednostki, jak również zdobycie umiejętności życia w warunkach wolnościowych stanowić będzie kompleksowe wsparcie w procesie resocjalizacji i readaptacji społecznej – informuje Służba Więzienna.
Źródło: SW