Przy Świderskiej powstanie podstawówka z widokiem na las

W piątek władze miasta i dzielnicy Białołęka podpisały z wykonawcą umowę na budowę nowej szkoły podstawowej przy ul. Świderskiej. Budowa wartej ponad 91 milionów złotych inwestycji ma zostać ukończona w lipcu 2024 roku, by pierwsi uczniowie rozpoczęli w niej naukę 1 września.

Nowa placówka ma pomieścić 900 dzieci w 36 oddziałach – po cztery klasy na każdym poziomie I-VIII oraz cztery „zerówki”, w tym oddział integracyjny. Poza szkolnymi salami w budynku znajdą się oczywiście biblioteka, jadalnia, szatnie, świetlice i pomieszczenia administracyjne. Ważnym miejscem w szkole będzie wewnętrzna agora otoczona otwartymi schodami i balkonami. Przed wejściem do budynku zaplanowano miejsce do integracji i odpoczynku z kaskadowo ułożonymi siedziskami na kształt amfiteatru. Na działce o powierzchni ponad 3,2 ha powstanie też zespół boisk, plac zabaw, parking i zielony teren rekreacyjny.

Ochrona istniejącej zieleni była warunkiem przyjęcia koncepcji architektonicznej budynku szkoły. Projekt pracowni Architekta Piotra Bujnowskiego zakłada wpisanie budynku szkoły w drzewostan porastający działkę. Pod budowę zostanie przeznaczona tylko jej część, od strony skrzyżowania ulicy Świderskiej z Ćmielowską. Las łęgowy w zachodniej części terenu inwestycji pozostanie nienaruszony, a na polanie w jego sąsiedztwie powstanie „zielona klasa”. Lekcje na świeżym powietrzu będą się w niej odbywać przy wykorzystaniu drewnianych ław i tablic edukacyjnych. Miasto planuje również przeznaczyć własne, sąsiadujące z nową szkołą działki, na zieleń urządzoną. W przyszłości wokół szkoły powstałby w ten sposób naturalny park.

Wybranym w przetargu wykonawcą inwestycji, dofinansowanej z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład, jest konsorcjum firm Wodpol z Żywca (lider), PBO Śląsk z Sosnowca i Conexio z Katowic. Budowa ma potrwać 20 miesięcy i obejmie też budowę zjazdów i przebudowę skrzyżowania ulic Świderskiej i Ćmielowskiej. Nowa szkoła powinna być gotowa w połowie lipca 2024 roku. Następnie zostanie wyposażona w sprzęt i meble, niezbędne by przyjąć dzieci z początkiem roku szkolnego 2024/25.

Białołęka rozwija się w każdym rejonie, w naszej dzielnicy przybywa dzieci w najszybszym tempie, dlatego proces planowania kolejnych placówek trwa u nas bez przerwy. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej inwestycji i dziękuję władzom Warszawy za dostrzeganie potrzeb Białołęki w tym obszarze – powiedział Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki po podpisaniu umowy z wykonawcą.

Źródło i wWizualizacje: UM Warszawa

/EKZ/ 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content