Przyroda Parku Skaryszewskiego
Centrum Promocji Kultury na Pradze Południe zaprasza na wieczór promocyjny książki „Przyroda Parku Skaryszewskiego” pod redakcją prof. Macieja Luniaka i Magdy Dziadosz. W ramach imprezy planowana jest rozmowa z autorami oraz przygotowany przez prof. Luniaka pokaz slajdów przyrodniczych. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 22 lutego 2022 roku, o godz. 18.00 przy ulicy Podskarbińskiej 2. Wstęp za okazaniem wejściówek (dostępne w CPK).
Monografia „Przyroda Parku Skaryszewskiego” jest pierwszą w naszym kraju tak kompleksową dokumentacją ekosystemu miejskiego parku. Dokładnej inwentaryzacji fauny i flory tego pięknego kompleksu przyrodniczego w Warszawie przeprowadziło aż 40 przyrodników różnych specjalności.
Całe przedsięwzięcie jest wyjątkowe pod względem zakresu przeprowadzonych badań. Naukowcy nie tylko dokładnie spisali rosnące i żyjące na obszarze Parku Skaryszewskiego gatunki mszaków, porostów i innych roślin, grzybów oraz bezkręgowców i kręgowców. Dokładnie przeanalizowali również warunki hydro-geologiczne i mikroklimat tego obszaru zieleni.
Przyroda Parku Skaryszewskiego
Park Skaryszewski na Pradze Południe to jeden najpiękniejszych w Polsce i w Europie miejskich ogrodów. Nie bez przyczyny uważany jest za ostoję bioróżnorodności miejskiego ekosystemu. Mało który bowiem miejski park poszczycić się może tak ogromną rozmaitością roślin lądowych i wodnych oraz zwierząt.
Na terenie Skaryszaka (określenie parku z gwary warszawskiej) rośnie ponad 200 gatunków roślin wyższych, w tym drzewa, krzewy, byliny itd. Znaleźć tu można jeszcze liczne mchy, porosty i grzyby. Samych grzybów wielkoowocnikowych w parku tym występuje około 125 gatunków, co stanowi mniej więcej 20% grzybów tego rodzaju rosnących w Warszawie. Źródła pisane podają, że w latach 1960-1980 w Parku Skaryszewskim zbierano pieczarki oraz sporadycznie maślaki, koźlarze i borowiki!
Niezwykle interesująco i bogato prezentuje się również wodna i lądowa fauna Parku Skaryszewskiego. I to nie tylko pod względem występujących w tym miejscu bezkręgowców, ale też kręgowców. Ważki, biedronki, pająki, ślimaki, ryby, żaby, jaszczurki, wiewiórki, myszy, nietoperze, krety to tylko nieliczne przykłady żyjących na terenie Skaryszaka zwierząt.
Samych gatunków ptaków widuje się w Parku Skaryszewskim około 80 (choć niektóre pojawiają się sporadycznie). Ssaków jest około 16 gatunków. Widywano tu norki amerykańskie, zające, króliki, a nawet bobry (w 2006 roku)! Te ostatnie nie były jednak mile widzianymi lokatorami ze względu na swe upodobanie do ścinania drzew, dlatego zostały schwytane i wywiezione.
Niepożądanymi zwierzęcymi lokatorami, które również spotykano ma terenie Parku Skaryszewskiego były żółwie czerwonolice. Niestety, zostały one wypuszczone w tym miejscu przez ludzi, którzy trzymali je w domowych terrariach (pod żadnym pozorem nie wolno tego robić, ponieważ żółwie te stanowią poważne zagrożenie dla rodzimej fauny wodnej).
Warszawski Park Skaryszewski
Park Skaryszewski powstał w latach 1905 – 1922 na terenie dawnej osady Kamion (wtedy jeszcze znajdował się poza granicami stolicy). Projekt tego niezwykłego miejsca zawdzięczamy ogrodnikowi Franciszkowi Szaniorowi, którego dziełem są między innymi Ogród Saski oraz tereny zielone wokół torów wyścigów konnych na Służewcu.
Warszawski Skaryszak zawdzięcza swoją nazwę istniejącej niegdyś w tym rejonie osady Skaryszew. W okresie międzywojennym parkowi nadano imię Ignacego Jana Paderewskiego – polskiego pianisty, kompozytora, polityka, jednego z twórców niepodległego państwa polskiego. Podczas II wojny światowej ogród nosił niemiecką nazwę Ostpark. W okresie okupacji ogród został w dużej mierze zniszczony, dlatego po wojnie poddano go gruntownej renowacji. Po wojnie, z powodów politycznych, usunięto imię Paderewskiego z nazwy. Przywrócono je w 1980.
Obecnie Park Skaryszewski jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez warszawiaków stołecznym ogrodem. Lubią go nie tylko mieszkańcy Pragi czy innych dzielnic prawobrzeżnej Warszawy, ale też wielu warszawiaków z lewej strony Wisły. Można tu bowiem spacerować po urokliwych ścieżkach, popływać łódką po stawach, przekąsić małe co nieco, odpocząć na ławce lub wylegiwać się na trawnikach. Odbywają się w tym miejscu również liczne imprezy, jak chociażby Bieg Wedla, o którym niedawno pisaliśmy.
Park Skaryszewski jest przykładem tzw. ogrodu angielskiego. Tworząc tego typu tereny zielone projektanci wzorują się na naturze. Dlatego znajdziemy w nich nierównomiernie sadzone kępy drzew, krzewów oraz innych roślin, trawniki przypominające łąki, zbiorniki wodne o nieregularnych brzegach, wodospady oraz niewielkie wzgórza. To właśnie to 0raz różnorodność gatunków roślin wabi zwierzęta, które znajdują w takich parkach doskonałe warunki do życia.
/jn/
Źródła: Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy, „Przyroda Parku Skaryszewskiego – raport z realizacji Projektu w 2014 r.”, parki.org.pl, wikipedia.org
Zdjęcie Wikimedia.org, autor Adam Kliczek (CC-BY-SA-3.0)