Radosław Potrac Nauczycielem Roku 2023!
Podczas 21. Gali Konkursu Nauczyciel Roku, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, poznaliśmy belfra 2023 roku. Nagrodę otrzymał Radosław Potrac – nauczyciel w praskiej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie.
„Ma w sobie gen belfra” – napisały nauczycielki praskiej podstawówki we wniosku zgłaszającym kandydaturę Radosława Potraca do tytułu Nauczyciela Roku.
Laureat jest nauczycielem historii oraz wychowania do życia w rodzinie, a także nauczycielem wspomagającym. Ma wiele pasji i zainteresowań. Poza historią są to m.in. harcerstwo, turystyka, pomaganie innym czy gwara warszawska. Z pierwszego wykształcenia natomiast jest pedagogiem specjalnym.
Radosław Potrac podejmuje wiele ciekawych inicjatyw, angażując i wskazując drogę dla swoich uczniów. Jest redaktorem naczelnym „Śróbowkrętu” – gazetki szkolnej. Do periodyku Nauczyciel Roku podchodzi z pełnym profesjonalizmem ucząc w ten sposób nie tylko wychowania obywatelskiego, ale również swego rodzaju szacunku do słowa.
W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 założył dwadzieścia lat temu Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy PTTK Dreptaki, przez który przez wszystkie lata przewinęło się kilkanaście tysięcy uczniów. Obecnie w jego ramach działa sto pięćdziesiąt osób.
Radosław Potrac interesuje się także harcerstwem. Przeszedł drogę przez kolejne szczeble od zucha do Kwatery Głównej Związku Harcerstwa Polskiego. Jego zaangażowanie, zaciętość i chęć pomocy zostało szybko docenione. W wieku 16 lat został drużynowym, a już dwa lata później piastował funkcję harcmistrza. Jako wolontariusz w Domu Powstańców Warszawskich jest opiekunem projektu „Strażnik Pamięci Cmentarza Powstańców Warszawy” współtworzonego z Wandą Traczyk-Stawską ps. „Pączek”.
To nie pierwsze takie wyróżnienie Radosława Potraca. Wcześniej, bo w 2022 roku, został już Nauczycielem Roku na Pradze Północ. Statuetkę laureat odebrał podczas Gali Praskiej Nagrody Edukacyjnej Ad Rem.
W konkursie wręczono również dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je Anita Mańdok, nauczycielka języka polskiego w Polskiej Szkole we Fryburgu (Badenia-Wirtembergia) oraz Marta Szymczyk, pedagog w Społecznej Szkole Podstawowej Towarzystwa Oświatowego „Edukacja” w Łodzi.
/MK/
Fot. UM