Konserwacja żywności
Konserwacja żywności to w gruncie rzeczy walka z mikroorganizmami, które powodują jej psucie. Chodzi więc o to, by żywność przechowywać w taki sposób, który nie sprzyja ich rozwojowi, a przez to psuciu się jedzenia. Niektóre mikroorganizmy zabija skutecznie obróbka cieplna, ale niektóre z nich tworzą przetrwalniki!
Najstarszym, znanym ludzkości sposobem konserwowania żywności jest jej suszenie. Warzywa, owoce, mięso, ryby, sery – suszymy niemal wszystko. Dziś popularne jest też mrożenie (mało kto nie
ma w domu lodówki); najlepiej – do temperatury poniżej -10°C; im zimniej tym korzystniej, choć nie każde jedzenie po rozmrożeniu jest równie apetyczne, co przed. Ale większość jest.
Żywność liofilizowana to żywność, z której usunięto wodę, lecz nie w procesie suszenia tylko zamrażania, co daje szansę na naprawdę długie przechowywanie w szczelnych opakowaniach, choć trudno liofilizować w domu. Ukwaszamy, peklujemy, solimy lub zasypujemy cukrem, wędzimy, wekujemy, słowem – robimy zapasy na zimę!