Rosjanie wykryli ptasią grypę u ludzi. Czy martwe ptaki, jak łabędź na Kanale Żerańskim są zagrożeniem?

Rosyjskie służby podały informację o wykryciu wirusa ptasiej grypy u ludzi co wskazuje na to, że H5N8 może być dla nas kolejnym zagrożeniem w czasie wszechobecnego koronawirusa. Niedawno chorego, martwego łabędzia znaleziono na Kanale Żerańskim. Czy mamy się czego obawiać?


W lutym na wysokości ul. Bobrowej 14, na Kanale Żerańskim znaleziono martwego łabędzia. Jak informuje Urząd Dzielnicy Białołęka, powiadomiono o tym Powiatowego Lekarza Weterynarii, który sprawdził przyczynę śmierci ptaka. Okazało się, że łabędź był zakażony wirusem ptasiej grypy H5N8, który jest bardzo niebezpieczny dla ptaków i aby się nie rozprzestrzeniał, konieczne są szybkie i konkretne działania – usuwanie i utylizacja martwych ptaków.

Ten przypadek został potraktowany jako pojedynczy, a nie ognisko choroby, więc jest nadzieja, że więcej w tym miejscu ich nie będzie, ale pewności nie ma. Musimy natomiast pamiętać, że wszyscy mamy obowiązek zgłaszania każdego znalezionego martwego ptaka. Najlepiej zrobić to dzwoniąc na alarmowy numer telefonu: 536 310 809.

H5N8 dziesiątkuje ptaki w całej Europie, coraz częściej słyszymy o nim również w Warszawie, więc na wszystkich padł blady strach po tym, jak Federalna Służba Nadzoru Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu poinformowała, że pod koniec ubiegłego roku wykryto zakażenie wirusem ptasiej grypy podtypu właśnie H5N8 u siedmiu osób na południu Rosji.

Sensacyjne i jednocześnie przerażające doniesienia (w czasie pandemii informacja o każdym kolejnym wirusie paraliżuje cały świat), postanowili sprawdzić polscy naukowcy przy współpracy z unijnym laboratorium w Padwie. Na szczęście dotychczasowe badania nie potwierdzają „rewelacji” zza wschodniej granicy.

Dotychczasowe badania i analizy wykonane w Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach i Laboratorium Referencyjnym w Padwie, przy użyciu m.in. technik sekwencjonowania genomu wirusa grypy ptaków, nie wykazały do dziś, aby w Polsce i innych krajach Europy, zarówno w obecnym sezonie grypowym, jak i poprzednich, wirusy grypy ptaków podtypu H5N8 występujące u drobiu i dzikich ptaków posiadały cechy genetyczne wskazujące na chorobotwórczość dla ludzi – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Sytuacja jest wciąż monitorowana przez  we współpracy z unijnym laboratorium referencyjnym ds. grypy ptaków (EURL) w Padwie.

 

Foto: UD Białołęka

Grafika: MRiRW



 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content