Rower kręci 3,8% warszawiaków

Veturilo_piąty_sezon_-_grafikaRuszył już piąty sezon Veturilo. Rowery – w tym tandemy i rowerki dla dzieci – będzie można wypożyczać do końca listopada. W tym roku można korzystać z 204 stacji i ponad 3 tys. jednośladów.

W ubiegłym sezonie rowery Veturilo były wypożyczane 1 975 083 razy, a do grona użytkowników dołączyło 82 658 osób. Łącznie od startu systemu w 2012 r. miejskie rowery wypożyczano 6 069 514 razy, a w systemie zarejestrowało się 374 821 użytkowników. Statystycznie rowery w stolicy były wypożyczane co 10 sekund, a co 4 minuty w systemie rejestrował się kolejny nowy użytkownik.

Oprócz systemu rowerów miejskich w stolicy można będzie korzystać także z ponad tysiąca parkingów rowerowych, 40 stacji samoobsługowej naprawy rowerów, 4 bezpłatnych wypożyczalni rowerów towarowych i wypożyczalni rowerów trójkołowych dla seniorów.

Nowe ścieżki rowerowe

Sieć rowerowa w stolicy ma już 463 kilometrów – w tym 371 km dróg dla rowerów, 57 km ciągów pieszo-rowerowych i 35 km pasów i kontrapasów rowerowych. A miasto ciągle rozbudowuje infrastrukturę. Plany na ten rok zakładają budowę i remont 80 km tras rowerowych, z czego ponad 40 km będą stanowiły projekty z budżetu partycypacyjnego. Powstaną m.in. drogi dla rowerów na ul. Połczyńskiej, Wolskiej i Kasprzaka (5,3 km), ul. Żwirki i Wigury (4,2 km) i ul. Jagiellońskiej (2,5 km). Remont przejdą uczęszczane trasy na al. KEN, ul. Ciszewskiego, ul. Słomińskiego i Podzamczu. Powstanie też kilkadziesiąt kilometrów nowych pasów dla rowerów. Natomiast w 2017 zaplanowano budowę kolejnych 55 km tras rowerowych, w tym kładki rowerowej pod mostem Łazienkowskim oraz drogi wzdłuż ul. Puławskiej (od granic miasta do ul. Domaniewskiej), dróg na al. Waszyngtona, ul. Okopowej i Towarowej oraz al. Jana Pawła II.M15 Rowery

Stolica sprzyja rowerzystom. 76 proc. respondentów ostatniego Barometru Warszawskiego uznało, że miasto sprzyja i rozwija komunikację rowerową, a 62 proc. dobrze i bardzo dobrze oceniło funkcjonowanie wypożyczalni rowerów Veturilo.

Ruch rowerowy w stolicy, według Warszawskiego Badania Ruchu, stanowi już 3,8 proc. podróży niepieszych w ciągu doby.

Plany na lata 2017-2020

W stolicy wzrośnie liczba wypożyczalni rowerowych, będzie można szybciej i łatwiej wypożyczać jednoślady a na ulicach pojawią się rowery elektryczne. Te wszystkie zmiany zostaną wprowadzone już za rok – po rozstrzygnięciu przetargu na operatora systemu w latach 2017-2020.

W tym roku kończy się umowa z obecnym operatorem Veturilo, dlatego podjęliśmy już decyzję o przyszłości naszego systemu. Chcemy go rozbudować do minimum 300 stacji i ponad 4 tys. rowerów, co z pewnością ucieszy wszystkich sympatyków i użytkowników rowerów w stolicy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

M15 veturilo_2017-2020_grafika17 marca br. na sesji Rady m.st. Warszawy, samorządowcy zdecydują o przyznaniu środków finansowych na ten cel a już pod koniec miesiąca zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni operatora systemu na kolejne cztery lata.

Według przyjętych założeń rowery w latach 2017–2020 będzie można wypożyczać od marca do końca listopada. Do dyspozycji użytkowników będzie 300 stacji z 4300 rowerami. W tym aż 10 stacji ze 100 rowerami elektrycznymi (Powiśle, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście) i 6 stacji z rowerkami dziecięcymi (w okolicach parków, po 3 stacje na prawym i lewym brzegu Wisły). Zwiększy się także liczba dostępnych tandemów (do ok. 40). Terminale zostaną wyposażone w kolorowe wyświetlacze a na stacjach pojawią się pompki do rowerów.

Co ważne jednoślady będzie można łatwo i szybko wypożyczać za pomocą aplikacji, bez konieczności podchodzenia do terminala.

(Źródło: um) 

Fot. um.warszawa.pl

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content