Rusza remont alei głównej w Parku Skaryszewskim
Rozpoczyna się długo zapowiadany remont alei głównej w Parku Skaryszewskim. Prace obejmą wymianę oświetlenia oraz nawierzchni. Znikną rabaty znajdujące się wzdłuż niej, a ona sama zostanie zwężona. Pojawią się również nowe latarnie. W założeniu główna aleja ma wyglądać tak, jak tuż po oddaniu parku do użytku w 1906 roku.
Będzie tak jak dawniej
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie i Zarząd Zieleni w Warszawie zapowiadali remont głównej alei w Parku Skaryszewskim już w lutym 2023 roku (pisaliśmy o tym na naszej stronie – LINK). Po kilku miesiącach projekt ma być nareszcie wykonany. ZDM ma już pełną dokumentację pozwalającą na rozpoczęcie prac, w tym kluczową decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Bez niej remont byłby niemożliwy, ponieważ Park Skaryszewski od 1973 roku wpisany jest do rejestru zabytków.
Po remoncie główna aleja wyglądać ma tak, jak jak założył jej projektant Franciszek Szaniora. W jego projekcie aleja była węższa i nie było na niej rabat. Pojawiły się one w latach 70. XX wieku razem z pomnikiem Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej, który został usunięty już jakiś czas temu.
Poza przywróceniem alei pierwotnego wyglądu, remont ma również na celu ochronę rosnących wzdłuż niej drzew. Dzięki jej zwężeniu korzenie tych roślin, które bardzo się rozrosły i zaczęły nawet niszczyć asfalt, będą lepiej chronione.
W Parku Skaryszewskim rośnie 280 gatunków drzew i krzewów, takich jak: korkowce amurskie, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, skrzydłorzechy kaukaskie, kłęki amerykańskie i kilka gatunków jesionu. Szczególnie dekoracyjne są wiekowe magnolie japońskie rosnące przy różance, które stanowią główną wiosenną atrakcję parku, kiedy to obficie pokrywają się pięknymi białymi kwiatami. Wśród tych najcenniejszych znajdują się te, które rosną wzdłuż głównej alei. Zostały posadzone podczas budowy parku i przetrwały do naszych czasów.
Istotną zmianą będzie również wymiana nawierzchni alei. Asfalt pozostanie jedynie na końcowym odcinku do Ronda Waszyngtona. Reszta będzie pokryta wodoprzepuszczalną substancją. Po zakończeniu prac jej szerokość będzie wynosiła 11 metrów.
Również ważną zmianą ma być wymiana oświetlenia. Dotychczasowe latarnie zostaną zastąpione nowymi, stylizowanymi na te, które pierwotnie znajdowały się w tym miejscu. Mimo historycznego wyglądu oświetlenie będzie nowoczesne, energooszczędne i wyposażone w czujniki ruchu.
Prace wykonuje firma Q-REKBUD. Planowane zakończenie prac to koniec I kwartał 2024.
/JPN/
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
Źródło i foto: ZDM