Ruszają akcje „Znicz” i „Hiena”
Tłok na drogach dojazdowych do nekropolii, niebezpieczeństwa spowodowane nieprzepisowym parkowaniem, kradzieże kieszonkowe i nagrobne, ryzyko zagubienia się podczas wizyt cmentarnych, a nawet przypadki wandalizmu – na takie zagrożenia możemy się natknąć w trakcie odwiedzania grobów swoich bliskich. Nad bezpieczeństwem odwiedzających cmentarze będą czuwać strażnicy w ramach akcji „Hiena” i „Znicz”. Start już 27 października.
Tegoroczne działania prewencyjne potrwają do 5 listopada. Jednak najlepszą metodą ograniczenia zagrożeń związanych z dorocznymi wizytami na grobach jest profilaktyka i zdrowy rozsądek.
Zadbaj o własne bezpieczeństwo stosując się do kilku prostych ale ważnych zasad:
- jeśli to możliwe, skorzystaj z komunikacji zbiorowej,
- jeśli korzystasz z prywatnego samochodu, zawczasu sprawdź, gdzie wyznaczone zostały parkingi oraz uważaj na zmiany w organizacji ruchu,
- nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów,
- jeśli masz problemy z poruszaniem się, spróbuj odwiedzić groby bliskich w terminie, gdy dojazd do nich jest łatwiejszy,
- zabierz ze sobą tylko niezbędne dokumenty i potrzebną kwotę pieniędzy,
- trzymaj portfel w bezpiecznym miejscu,
- w trakcie prac porządkowych nie trać z oczu rzeczy, które mogłyby paść łupem złodzieja,
- szczególną uwagą otocz dzieci i osoby starsze,
- bliskich cierpiących na zaniki pamięci wyposaż w kartkę z numerem telefonu, pod który należy zadzwonić, gdyby znaleźli się w niebezpieczeństwie.
Zbliżające się Święto Zmarłych jest dla większości z nas okazją do odwiedzin grobów swoich bliskich. Na cmentarze wybieramy się często w towarzystwie rodzin i znajomych. Zakupy zniczy, wiązanek i kwiatów sprawiają, że skupieni na nich niekiedy zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Doskonale wiedzą o tym złodzieje, dla których ten okres staje się czasem przestępczych żniw. Kradzione są dekoracje grobów, a niekiedy także ich całe elementy. Bywa, że dochodzi do dewastacji nagrobków.
Ściśnięci w tłoku stajemy się również łatwym łupem dla kieszonkowców. Ofiarami przestępców padają na cmentarzach także seniorzy, którzy samotnie odwiedzają bliskich. W pozostawianych na parkingach samochodach złodzieje potrafią wybić szyby, by ukraść wartościowe przedmioty pozostawione na widoku.
Właśnie po to, by przeciwdziałać przestępczym i chuligańskim zdarzeniom strażnicy miejscy organizują w tym okresie działania prewencyjne pod kryptonimem „Hiena”. Do kontroli stołecznych cmentarzy i ich okolic zostanie skierowanych kilkuset funkcjonariuszy. Działania będą prowadzone także w nocy. W tym celu patrole będą wyposażone w noktowizory, które ułatwiają obserwację w ciemności. Ich przydatność potwierdzają doświadczenia funkcjonariuszy z poprzednich lat, gdy ujęto osoby kradnące wieńce m.in. na cmentarzu w Marysinie Wawerskim. Na pobłażliwość ze strony strażników nie mogą liczyć także osoby nietrzeźwe.
Do stolicy własnymi samochodami przyjedzie w okresie Wszystkich Świętych wiele osób, które na co dzień nie poruszają się po Warszawie. Dla wspólnego bezpieczeństwa, warto pamiętać, że w wielu miejscach zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu. W okolicach cmentarzy i drogach dojazdowych można spodziewać się utrudnień.
Strażnicy miejscy biorący udział w akcji „Znicz” będą monitorowali ruch pojazdów oraz informowali kierowców o możliwych objazdach i trasach dojazdowych do wyznaczonych parkingów. Kierowcy, którzy nie będą stosowali się do znaków drogowych, obowiązujących ograniczeń i poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy, muszą się liczyć z sankcjami. Szczególną uwagę strażnicy zwrócą na użytkowników pojazdów, których zachowanie na drogach będzie zagrażało pieszym. Funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy będą współdziałali z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.
Jak co roku strażnicy miejscy będą też kontrolować legalność handlu w okolicach cmentarzy. Ma to na celu ograniczenie nieuczciwych praktyk handlowych. Chodzi przede wszystkim o prowadzenie działalności bez odpowiednich zezwoleń i zgód właścicieli terenu. Działania te mają za zadanie eliminację handlu skradzionymi na cmentarzach kwiatami, wieńcami i elementami dekoracji nagrobków.
Spędźmy ten czas bezpiecznie i w należnej naszym zamarłym – zadumie.
Straż Miejska