Ruszyło głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego 2023
Co roku warszawiacy wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. 15 czerwca rozpoczęło się głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego 2023. Na wybrane projekty można głosować do 30 czerwca.
Co to jest budżet obywatelski?
Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. W ten sposób wspólnie decydują o tym, co powstanie w najbliższej okolicy, w kilku dzielnicach lub w całej Warszawie.
Odbyło się już osiem edycji budżetu obywatelskiego (partycypacyjnego). Ich podsumowanie można znaleźć w zakładce “poprzednie edycje” na stronie https://um.warszawa.pl/waw/bo
Skąd pochodzą środki finansowe na realizację projektów?
Środki finansowe na realizację pomysłów mieszkańców pochodzą z budżetu miasta. Nie są to więc dodatkowe pieniądze, tylko część pieniędzy miejskich przeznaczona do rozdysponowania bezpośrednio przez warszawiaków.
Rada Miasta Stołecznego Warszawy zdecydowała, że corocznie na budżet obywatelski będzie przeznaczane 0,5% wydatków m.st. Warszawy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu finansowym.
W jaki sposób można zagłosować?
Głosowanie na projekty będzie trwało od 15 do 30 czerwca 2022 r. Można zagłosować:
– przez internet na stronie bo.um.warszawa.pl/
– papierowo – przychodząc do wybranego urzędu dzielnicy i wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania.
UWAGA! Głosować papierowo można tylko osobiście, okazując przed przekazaniem karty dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem. Papierowe karty do głosowania będą dostępne w urzędach dzielnic oraz do wydrukowania na stronie um.warszawa.pl/waw/bo od pierwszego dnia głosowania.
Uwaga! W każdej dzielnicy karta do głosowania wygląda inaczej (na każdej są inne projekty), jeśli więc chcesz głosować np. na Mokotowie, kartę musisz wziąć z Urzędu Dzielnicy Mokotów.
Osoby, które nie mogą ze względów zdrowotnych oddać głosu osobiście i nie mają dostępu do internetu mogą skorzystać z pomocy przedstawiciela Urzędu m.st. Warszawy, który odbierze od głosującego wypełnioną kartę w miejscu jego zamieszkania. Chęć skorzystania z takiej pomocy należy wcześniej zgłosić telefonicznie koordynatorowi ds. budżetu obywatelskiego w odpowiedniej dzielnicy, w terminie do 18 czerwca 2022 r.
Nie mam jeszcze ukończonych 18 lat. Czy mogę zagłosować?
Tak. Nie musisz być pełnoletnią(-m), żeby zagłosować w budżecie obywatelskim.
Jeśli masz mniej niż 13 lat, powiedz rodzicowi (lub opiekunowi), że chcesz zagłosować. Możesz to zrobić dopiero wtedy, gdy Twój rodzic lub opiekun wyrazi na to zgodę.
Na ile projektów mogę zagłosować?
Możesz wybrać do 15 projektów na poziomie dzielnicowym w wybranej dzielnicy oraz do 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim, niezależnie od kosztu realizacji tych projektów.
Pamiętaj! Możesz zagłosować tylko w jednej dowolnie wybranej dzielnicy oraz na poziomie ogólnomiejskim.
Czy mogę głosować na projekty w kilku dzielnicach?
Nie. Musisz wybrać jedną dzielnicę, w której chcesz oddać głos. Nie musi to jednak być dzielnica, w której mieszkasz. Możesz zagłosować na projekty w dzielnicy, w której pracujesz, uczysz się lub spędzasz wolny czas, ale musi być to jedna, wybrana dzielnica.
Można więc wypełnić tylko jedną kartę do głosowania. Jeśli dana osoba wypełni kilka kart do głosowania (np. na karcie papierowej zagłosuje na projekty z dzielnicy Bemowo, a później, przez internet na projekty z Żoliborza) wszystkie jej głosy zostaną unieważnione.
Poza głosowaniem na projekty w dzielnicy możesz również zagłosować na projekty ogólnomiejskie.
Czy mogę głosować na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie?
Tak. Możesz zagłosować na projekty w jednej wybranej dzielnicy oraz te ogólnomiejskie.
Na papierowych kartach do głosowania dostępne będą projekty z obu poziomów – z wybranej przez Ciebie dzielnicy i z poziomu ogólnomiejskiego. Jeśli będziesz głosować przez Internet, system sam poprowadzi Cię przez głosowanie – wystarczy tylko wybrać dzielnicę.
Dlaczego w głosowaniu trzeba podać nr PESEL?
Numer PESEL jest unikalną daną osobową, która pozwala nam sprawdzić, czy ktoś nie wziął udziału w głosowaniu kilka razy. Zgodnie z zasadami budżetu obywatelskiego każdy mieszkaniec Warszawy może zagłosować tylko raz. Dodatkowo, numer PESEL pozwala nam również zweryfikować poprawność oddania głosu poprzez sprawdzenie danych osobowych podanych w trakcie głosowania np. zdrobnienie imienia lub podanie pełnego nazwiska.
Dane osobowe usuwane są po ogłoszeniu wyników głosowania.
Czy trzeba być zameldowanym w Warszawie, żeby zagłosować?
Nie trzeba być zameldowanym w stolicy, żeby móc głosować w budżecie obywatelskim. Wystarczy mieszkać w Warszawie.
Czy mogę zagłosować na projekty w dzielnicy, w której nie mieszkam?
Tak. Głosować możesz w jednej, dowolnie wybranej dzielnicy np. takiej w której pracujesz lub spędzasz czas wolny, a niekoniecznie ta, w której mieszkasz. Nie musisz mieszkać w dzielnicy, w której chcesz zagłosować.
Czy mogę edytować / zmienić wybrane projekty po zagłosowaniu?
Po kliknięciu przycisku ZAGŁOSUJ rejestrujemy głos w systemie i nie ma już możliwości edytowania go lub zagłosowania raz jeszcze.
Co zrobić, jeżeli nie dotarł link umożliwiający głosowanie?
Sprawdź, czy wiadomość nie trafiła do folderu SPAM lub jednej z zakładek poczty np. „Oferty”, „Promocje”, „Inne” itp.. Jeżeli wiadomość nie dotarła w ciągu kilkunastu minut, wyślij wiadomość na adres bo@um.warszawa.pl.
Na jakich zasadach odbywa się realizacja projektów wybranych przez mieszkańców?
Projekty wybrane przez mieszkańców są wpisywane do budżetu Miasta i zrealizowane przez Urząd. Ich realizacja odbywa się zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa (m.in. ustawy Prawo zamówień publicznych, ustawy o finansach publicznych). Wykonawcy będą więc wybierani w drodze przetargu, w ramach zapytania ofertowego bądź konkursu dla organizacji pozarządowych.
Źródło: https://bo.um.warszawa.pl/