Ruszyły zapisy do Białołęckiego Biegu Leśnego
Już 2 kwietnia 2023 roku wystartuje Białołęcki Bieg Leśny. Chętni do wzięcia w nim udziału mogą się już zapisywać. Warto podkreślić, że 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Białołęcki Bieg Leśny 2023
Tegoroczny Białołęcki Bieg Leśny odbywać się będzie na terenie Białołęki Dworskiej. Start i meta znajdować się będą w rejonie ulic Cieślewskich i Ciupagi, a zawodnicy będą mieli do przebiegnięcia dystans 5 kilometrów. Dodatkowo każdy z nich będzie musiał pokonać trasę maksymalnie w ciągu 45 minut.
W biegu może wziąć udział każdy, kto ukończył 16 lat, przy czym osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Każdy, kto chce wziąć udział w biegu musi się zarejestrować za pośrednictwem strony internetowej biegu i uiścić opłatę w wysokości 35 złotych. Można również zapłacić w biurze zawodów w dniach 1 i 2 kwietnia 2023 roku, ale wówczas kwota wynosić będzie 50 złotych. Osoby w wieku 70 lat (rocznik 1953) i starsze są zwolnione z opłaty startowej.
Zgłoszenia przyjmowane są do 26 marca 2023 roku do godziny 23:59 lub do wyczerpania limitu miejsc. Limit ten to 350 zawodników. Szczegółowe informacje oraz regulamin można znaleźć na stronie Białołęckiego Biegu Leśnego.
Organizatorem Białołęckiego Biegu Leśnego jest Urząd Dzielnicy Białołęka. Za realizację wydarzenia odpowiada Fundacja Run Vegan.
Autyzm
Białołęcki Bieg Leśny zaplanowano na 2 kwietnia 2023 roku, czyli w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Warto wiedzieć, że autyzm albo inaczej spektrum autyzmu nie jest chorobą tylko zaburzeniem rozwoju, a to nie to samo. Diagnozuje się go u około 1 na 100 dzieci w Europie. Co ciekawe występuje 4 razy częściej u chłopców niż u dziewczynek.
Osoby z autyzmem myślą inaczej niż „przeciętny” człowiek, ponieważ ich mózg pracuje w niestandardowy sposób. Mają trudności w kontaktach społecznych, ponieważ nie potrafią zrozumieć zachowań innych ludzi. Nie potrafią prawidłowo odczytywać ich wyrazu twarzy i gestów. Bywają nadpobudliwe lub zamknięte w sobie. W ich życiu wszystko musi być uporządkowane i przebiegać według ustalonego schematu.
Czy kojarzycie film z 1988 roku pt. „Rain Man” z Dustinem Hoffmanem? A może oglądaliście telewizyjny serial „The Good Doctor” z Freddiem Highmore w roli głównej, którego światowa premiera odbywała się 2017 roku? W obydwu produkcjach bohater ze spektrum autyzmu jest geniuszem – Raymond Babbitt z Rain Mana matematycznym, a Shaun Murphy z The Good Doctor medycznym. Choć obydwie produkcje to tylko fikcja literacka, to jednak faktem jest, że osoby z autyzmem nierzadko są ponadprzeciętnie inteligentne.
Przyczyny autyzmu nie są dokładnie poznane. Mówi się o uwarunkowaniach genetycznych oraz o różnych czynnikach, które oddziałują na rozwijający się płód.
/JPN/
Źródło: UD Białołęka, polskiautyzm.pl
Foto: Pixabay.com