Rząd przyjął projekt regulujący zasady pracy zdalnej
We wtorek, 24 maja 2022 roku, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała o tym, że Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który określa zasady pracy zdalnej. Jak zatem ma od teraz wyglądać praca zdalna?
Nowe zasady dotyczące pracy zdalnej
Obecnie praca zdalna opiera się na zasadach przyjętych przez rząd w czasie pandemii i opierających się o tzw. ustawę covidową. Zgodnie z przyjętym właśnie projektem, ma być na stałe wprowadzona do porządku prawnego, czyli uwzględniana w regulaminach zakładów pracy.
Praca zdalna, która dziś została przyjęta przez Radę Ministrów i będzie wpisana do Kodeksu pracy, to przede wszystkim uporządkowanie przepisów. Będzie możliwe porozumienie między pracodawcą a pracownikiem. To porozumienie może być zawarte na początku, przy zawieraniu umowy o pracę, ale także na każdym etapie późniejszym – wyjaśniła minister Maląg, dodając, że szczegóły pracy zdalnej powinny być ustalone z działającymi w danej firmie związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. – Pracodawca bierze na siebie ciężar w partycypacji w kosztach pracy zdalnej. To będzie zawarte w regulaminach pracy.
Zgodnie z nowymi przepisami, w niektórych przypadkach pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej. Chodzi między innymi o rodziców, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, opiekunów osób z niepełnosprawnościami i kobiety w ciąży.
Z drugiej strony, nowela Kodeksu pracy pozwala pracodawcom przeprowadzać kontrole trzeźwości zdalnych pracowników oraz kontroli na obecność w ich organizmach innych środków odurzających!
Źródło: PAP