Rząd znosi obostrzenia związane z pandemią

Rząd znosi obostrzenia związane z pandemią

Od 1 marca 2022 roku rząd znosi większość obostrzeń związanych z COVID-19, między innymi zalecenie pracy zdalnej. Premier Mateusz Mazowiecki zapowiedział również stopniowe odchodzenie od pozostałych restrykcji.

Urzędy wracają do normalnej pracy, maseczki pozostają!

Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy i kwartałów – oznajmił premier na konferencji prasowej, na której on i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili złagodzenie obecnie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.

Zgodnie z zapowiedzią szefa rządu przywrócona zostanie między innymi normalna praca urzędów. Do tej pory obowiązywała w nich praca zdalna, od 1 marca mają już funkcjonować normalnie! Podobna decyzja zapadła w sprawie działalności firm i przedsiębiorstw – w ich przypadku zalecana była praca zdalna. Dzisiaj znosimy to zalecenie – oznajmił szef rządu.

Niektóre restrykcje związane z COVID-19 zostaną utrzymane. Jak poinformował prasę premier, w mocy pozostaną jednak tylko te obostrzenia, które są najbardziej konieczne. Za takie rząd uznaje między innymi noszenie maseczek w takich miejscach publicznych, jak sklepy i komunikacja publiczna oraz kwarantanna i izolacja (pozostają w skróconym czasie).

Zgodnie jednak z tym, co powiedział szef MZ Adam Niedzielski, rząd nie wyklucza zniesienia lub złagodzenia również i tych obostrzeń.

To są oczywiście też restrykcje, które w perspektywie kolejnych tygodni czy miesięcy będziemy decydowali się znosić. Zawsze konsultujemy te decyzje ze specjalistami, w tym przypadku chodzi o Radę ds. Covid, która działa w nowej formule. Wczoraj odbyło się spotkanie i dyskutowaliśmy m.in. na ten temat – poinformował Niedzielski.

Podkreślił też, że Priorytetem działań będzie zwiększenie dostępności do zwykłego systemu opieki zdrowotnej.

Minister Zdrowia poinformował również, że jednym z argumentów uzasadniających złagodzenie restrykcji związanych z pandemią CIVID-19 jest wzrost immunizacji, czyli obecności przeciwciał w populacji, na co wpływ mają szczepienia oraz duża liczba „przechorowań” COVID-19. Obecnie poziom immunizacji społecznej jest na poziomie wyższym niż 90%.

Co oznacza, że jesteśmy zabezpieczeniu przed ewentualnymi nawrotami, oczywiście w ramach tych mutacji, z jakimi mieliśmy do czynienia – podkreślił.

Źródło: PAPBieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content