Samorządowa środa

W środę (28 listopada) w dwóch dzielnicach Warszawy prawobrzeżnej wybierano władze wykonawcze. Tymi dzielnicami były Targówek i Białołęka.

Upłynęły ponad trzy godziny od rozpoczęcia sesji nim radni Targówka wybrali „starego”-nowego burmistrza. Najpierw długo debatowali nad ustaleniem liczby wiceburmistrzów, a potem jeszcze dłużej przesłuchiwali jedynego kandydata na szefa dzielnicy – Sławomira Antonika. Ostatecznie wynikiem 16 głosów „za” przy 8 „przeciw” rada Targówka zdecydowała, że dotychczasowy burmistrz pozostanie na tym stanowisku w bieżącej kadencji. Skład całego Zarządu Targówka nie uległ jakiejś wielkiej modyfikacji – zastępcami zostali dotychczasowi wiceburmistrzowie: Paweł Michalec, Małgorzata Kwiatkowska i Grzegorz Gadecki. Jedynym nowym Członkiem Zarządu wybrano radnego Koalicji Obywatelskiej Bartosza Szajkowskiego, który zastąpił na tym stanowisku Rafała Dworackiego. Bartosz Szajkowski mieszka na Targówku od ponad 40 lat. Od 2003 roku jest związany z samorządem. Wśród priorytetów wymieniał m.in.: – Chciałbym doprowadzić do budowy Domu Kultury w Parku Wiecha, a także hali sportowej dla podstawówki nr 114, ale będę też kierował się podpowiedziami innych radnych.

Po wyborze Zarządu Dzielnicy, nowi członkowie, którzy zostali radnymi w ostatnich wyborach, czyli Małgorzata Kwiatkowska i Bartosz Szajkowski, zadeklarowali rezygnację z mandatów radnych.

– Dokonaliśmy cudu w skali Warszawy, bo wszyscy członkowie Zarządu Targówka są mieszkańcami naszej dzielnicy – obwieścił na koniec wyboru burmistrz Sławomir Antonik.

Zarząd Targówka – od lewej wiceburmistrz Paweł Michalec, burmistrz Sławomir Antonik oraz pozostali zastępcy Małgorzata Kwiatkowska, Bartosz Szajkowski i Grzegorz Gadecki.

Na Białołęce zdecydowano, że przed wyborem burmistrzów trzeba uzupełnić skład prezydium rady. Na wiceprzewodniczących rady Białołęki zgłoszono trzech kandydatów: Pawła Tyburca, Dariusza Ostrowskiego i Michała Jaworskiego. Ale w prezydium były tylko dwa „wolne wakaty”. W pierwszym głosowaniu zdecydowanie wygrał Paweł Tyburc. W drugim zaś głosowaniu Klub PiS nie wystawił ponownie Dariusza Ostrowskiego i zgłoszono tylko jednego kandydata – Michała Jaworskiego. Decyzją rajców on także dołączył do grona prezydium (przypomnijmy, że na poprzedniej sesji rada Białołęki wybrała przewodniczącego Piotra Jaworskiego oraz wiceprzewodniczącą Mariolę Olszewską).

Pełne prezydium rady Białołęki w czasie obrad (od lewej przewodniczący Piotr Jaworski oraz zastępcy Mariola Olszewska, Paweł Tyburc i Michał Jaworski.

Jeśli chodzi o wybór burmistrza Białołęki, to zgłoszono tylko jedną kandydaturę. Tym kandydatem został Grzegorz Kuca, były wiceburmistrz Bemowa. To, że Grzegorz Kuca nie jest mieszkańcem Białołęki, wzbudzało wątpliwości opozycyjnych radnych PiS. Przed wyborem kandydat obiecał m.in. inwestycje drogowe, oświatowe i społeczne w Dzielnicy. Jako jeden z priorytetów Grzegorz Kuca wymienił rozwiązanie „zmianowości” w dzielnicowej oświacie. Radna Lucyna Wnuszyńska dopytywała kandydata o budowę szkoły specjalnej na Białołęce. – Jak najbardziej, wspólnie z radnymi, będziemy się o to starać – odpowiedział Grzegorz Kuca. Kandydat w głosowaniu otrzymał 18 głosów i został wybrany burmistrzem Białołęki.

Dotychczasowa burmistrz, Ilona Soja-Kozłowska, otrzymała od współpracowników bukiet kwiatów i została przez nich mocno wyściskana.

– Jesteście państwo jedną z najlepszych kadr w Warszawie – powiedziała do byłych już współpracowników Ilona Soja-Kozłowska i dodała do nowego burmistrza: – Grzegorzu, dbaj o nich…

Pierwszą wiceburmistrz Białołęki została wybrana radna Sejmiku Mazowsza Izabela Ziątek. To aktywna działaczka .Nowoczesnej, która w wyborach samorządowych startowała z okręgu prawobrzeżnej Warszawy. Drugim Członkiem Zarządu dzielnicy wybrano Jana Mackiewicza, współtwórcę i prezesa Stowarzyszenia Razem dla Białołęki. Następną wiceburmistrz została radna KO Anna Majchrzak, która w dzielnicowym samorządzie jest kolejną kadencję. – Mój gabinet będzie otwarty, a telefon dostępny – deklarowała nowa wiceburmistrz. Zgodnie z przepisami rada Białołęki może jeszcze wybrać jednego wiceburmistrza.

Zarząd Białołęki – od lewej wiceburmistrzowie Jan Mackiewicz, Anna Majchrzak i Izabela Ziątek oraz burmistrz Grzegorz Kuca.