Segreguj na 5 – z czym mamy najwięcej problemów przy segregacji śmieci?

Kolejny rok segregujemy odpady i wciąż mamy problemy z niektórymi śmieciami. Zapamiętanie wszystkich graniczy z cudem, więc chętnie korzystamy z pomocy wyszukiwarki SegregujNa5. Z czym najwięcej mieszkańców ma problem?

Nie ulega wątpliwości, że uruchomiona przez stołeczny ratusz wyszukiwarka SegregujNa5, które ruszyła jesienią 2019 r., jest strzałem w dziesiątkę. To najprostszy sposób aby w przypadku wątpliwości sprawdzić do jakiego worka wyrzucić śmieci oraz najważniejsze zasady segregacji takie jak m.in.: „Nie myjemy opakowań, słoików i innych odpadów” czy „Segregujemy tylko czysty papier, brudny trafia do zmieszanych.”

Jak dokładnie to działa? Na stronie internetowej (na komputerze lub w telefonie) www.segregujna5.um.warszawa.pl, wpisujemy np. butelkę po oleju i dostajemy odpowiedź do jakiego pojemnika powinniśmy wyrzucić odpad, a czasami też dodatkową podpowiedź – np. w przypadku blistrów po lekach: przeterminowane leki oddajemy do punktu w aptece.

Jeśli w wyszukiwarce nie ma szukanego przedmiotu, to użytkownik może przesłać do nas pytanie i wtedy dodamy do niej szukany odpad – podkreśla Urząd Miasta.

Zainteresowanie wyszukiwarką jest bardzo duże. W ubiegłym roku skorzystano z niej aż 3,5 mln razy. Okazuje się, że najczęściej warszawiacy zastanawiają się gdzie powinien znaleźć się karton po mleku. Właśnie takie zapytanie pojawiło się najwięcej, bo aż 73 tys. razy. Wiele osób ma również problem z blistrami po lekach – pytano o nie ponad 50 tys. razy. Kolejne wpisywane hasła to: plastikowa butelka po oleju (ponad 47 tys.), opakowanie po jogurcie (ponad 41 tys.) oraz styropian opakowaniowy (ponad 36 tys.).

Miejska wyszukiwarka jest ciągle uzupełniana o nowe pozycje, które interesują mieszkańców. Na początku pandemii wpisano do niej hasła, o których wcześniej nawet nikt nie pomyślał, czyli: jednorazowe rękawiczki, maseczki czy opakowania po żelu do rąk. Teraz znajdziemy w niej ok. 800 pozycji.

Od niedawna na www.segregujna5.um.warszawa.pl jest też nowa opcja: Eko Sztuczka. Przy opisach wybranych odpadów są dodatkowe informacje mówiące np. jak można te odpady wykorzystać ponownie, jak przechowywać żywność, żeby dłużej była świeża czy informacje o jadłodzielniach.



 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content