Seniorze nie daj się złapać „na wnuczka”!

Metoda „na wnuczka” nadal jest najbardziej popularnym sposobem okradania starszych ludzi – ostrzega stołeczna policja. Niestety, wielu seniorów traci oszczędności życia, wierząc, że pomagają swojej rodzinie. Jak nie dać się oszukać?

Kradzież „na wnuczka” – na czym to polega?

Metoda wyłudzania pieniędzy „na wnuczka” jest niezmiernie prosta i zwykle odbywa się według tego samego schematu. Przestępca dzwoni pod przypadkowy numer telefonu, wybrany ze starej książki telefonicznej. Swojemu rozmówcy przedstawia się jako krewny, po czym prosi o wsparcie finansowe, ponieważ znalazł się na życiowym zakręcie. Oczywiście, sam nie może się stawić po pieniądze, z takiego lub innego powodu, ale przyśle swojego przyjaciela.

Odmianą oszustwa „na wnuczka” jest metoda wyłudzania pieniędzy „na policjanta”. W tym przypadku chwilę po rozmowie z rzekomym „wnuczkiem” do seniora dzwoni kolejna osoba, która przedstawia się jako policjant, ewentualnie pracownik CBŚP lub prokurator. W przekonujący sposób tłumaczy, że poprzedni rozmówca był zwykłym oszustem i że oddanie pieniędzy policjantowi, który do niego przyjdzie, jest najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed złodziejem. I może pomóc w schwytaniu złoczyńcy.

Wyłudzanie pieniędzy „na wnuczka” – jak się przed tym ustrzec?

Stosując metodę okradania seniorów „na wnuczka” przestępcy wykorzystują ufność i obniżony poziom czujności u samotnych i starszych ludzi. Jedynym więc sposobem na to, by ustrzec się przed oszustem jest zachowanie ostrożności podczas rozmów telefonicznych! Policja apeluje, by nie ufać ludziom, którzy proszą przez telefon o pieniądze, nawet jeśli proszący przedstawia się jako policjant!

Seniorze, pamiętaj:

  • każdy może podać się za twojego wnuczka, urzędnika, policjanta itp.,
  • nigdy nie podawaj swoich danych osobowych w rozmowie telefonicznej,
  • nigdy nie przekazuj informacji o miejscu przechowywania oszczędności,
  • nigdy nie przekazuj pieniędzy po rozmowie telefonicznej,
  • policja nigdy nie prowadzi działań przez telefon,
  • policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonej akcji,
  • policja nigdy nie prosi o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy.

Metoda wyłudzania pieniędzy „na wnuczka” jest odmianą tzw. spoofingu, o którym pisaliśmy wcześniej. Artykuł ten znajdziesz pod adresem: https://mieszkaniec.pl/uwaga-spoofing-nowa-metoda-wyludzania-danych-i-pieniedzy/ 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content