Sezon motocyklowy 2024
Dla pasjonatów „dwóch kółek” podróżowanie motocyklem to czysta przyjemność i często możliwość skrócenia czasu dojazdu w wyznaczone miejsce. Stanie się tak tylko wtedy, gdy bezpiecznie dotrzemy do celu. Wiele zależy od nas samych i od naszej znajomości przepisów ruchu drogowego.
Tak niewiele trzeba, żeby doszło do wypadku. Można jeździć wiele lat bez żadnego zdarzenia drogowego, a wystarczy jeden moment – chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są najbardziej narażeni na poważne skutki zdarzeń drogowych, a motocykliści należą właśnie do tej grupy. Prawda jest taka, że oprócz kasku i stroju motocyklowego NIC INNEGO NIE CHRONI KIEROWCY jednośladu. Dlatego warto pamiętać, że PRĘDKOŚĆ, z jaką się poruszamy ma ogromny wpływ na skalę obrażeń, jakich możemy doznać podczas wypadku.
Gołym okiem widać, że na drogach przybywa motocyklistów. A jest to najbardziej zauważalne, gdy sezon motocyklowy dopiero się rozpoczyna. To niełatwy okres dla motocyklistów, ale też dla innych kierujących. Często zaskoczeniem dla kierowcy samochodu bywa nagła obecność motocyklisty. Tu warto zaznaczyć, że dla każdego jest miejsce na drodze, a wzajemny szacunek i tolerancja może umilić i ułatwić podróżowanie.
Rozpoczęcie sezonu motocyklowego powinno wiązać się ze wzmożoną ostrożnością, czujnością i rozwagą. Warto dać sobie czas na oswojenie się na nowo z „dwoma kołami”. Tak samo jak warto dać trochę czasu innym kierowcom na ponowne oswojenie się z sytuacją, że tuż obok może nagle pojawić się motocyklista. Z tego powodu tak ważne jest spojrzenie w lusterko przed wykonaniem np. manewru skrętu.
Główne PRZYCZYNY ZDARZEŃ DROGOWYCH, w których brali udział motocykliści to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu.
Ilość zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów NA TERENIE GARNIZONU STOŁECZNEGO w okresie od 1 stycznia do 31 marca, porównując lata 2023 i 2024:
- liczba wypadków wzrosła o 5 (z 9 na 14),
- liczba rannych wzrosła o 7 (z 6 na 13),
- liczba kolizji wzrosła o 24 (z 43 na 67).
W ubiegłym roku śmierć poniosło 3 motocyklistów. Na szczęście w tym roku nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku z udziałem tej grupy kierujących.
/KP/
Źródło: Wydział Ruchu Drogowego KSP
Foto: Wydział Ruchu Drogowego KSP
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje