Skierowanie na test = kwarantanna

Coraz więcej osób rezygnuje ze zrobienia testu na koronawirusa pomimo wystawionego przez lekarza skierowania. Kolejki do punktów pobrań skutecznie odstraszają wszystkich tych, którzy nie są bardzo chorzy. Niewiele osób jednak wie, że skierowanie na to badanie oznacza jedno – początek przymusowej kwarantanny, a tym samym im szybciej zrobimy badanie, tym krócej w przypadku negatywnego wyniku, będziemy z niej zwolnieni.

Czy można odmówić wykonania testu na koronawirusa? „Nie. Nie można.” Taka lakoniczna informacja znajduje się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego. Co za to grozi i kiedy niewykonanie badania jest traktowane jako odmowa? Z ustaleniem tych szczegółów już nie jest prosto, bo jak często bywa w przepisach dotyczących epidemii, trudno o ich jednoznaczną interpretację. Wydaje się, że w przypadku odmowy ma zastosowanie art. 36 ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi , który mówi o możliwości zastosowania przymusu bezpośredniego czyli opornego pacjenta można zapiąć w pasy, obezwładnić i na siłę pobrać wymaz. To jednak nie jest stosowane. Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, są inne możliwości prawne.

Co ciekawe, okazuje się, że w momencie otrzymania skierowania na test już jesteśmy „uziemieni”, bo zostajemy objęci nadzorem, wchodzimy w kwarantannę i chociaż o tym nikt nie mówi, konsekwencje jej złamania są takie same jak w przypadku tej, nałożonej z powodu kontaktu z osobą chorą.

– W przypadku odmowy wykonania testu nie są stosowane środki przymusu bezpośredniego (choć istnieje taka prawna możliwość). Pacjent skierowany na badanie w kierunku wirusa SARS-CoV-2 poddany jest obowiązkowej kwarantannie od dnia następującego po dniu skierowania. Zakaz opuszczania miejsca kwarantanny jest zawieszony na czas udania się do punktu pobrań w celu wykonania tego badania – mówi Jarosław Rybarczyk z Ministerstwa Zdrowia i podkreśla, że osoba która nie chce poddać się badaniu, a której został zlecony test jako osobie podejrzanej o zakażenie wirusem SARS-CoV-2, i tak będzie musiała poddać się 10 – dniowej kwarantannie. Nieuzasadnione przypadki złamania kwarantanny są karane. W kwarantannie przebywa osoba zdrowa, ale taka która miała styczność z osoba chorą i może zachorować – w tym przypadku mandat do 500 zł lub kara administracyjna do 30 000 zł. 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content