Słodki Bieg Wedla

W pierwszą sobotę lutego w Parku Skaryszewskim odbędzie się 14. edycja „najsłodszego biegu w Polsce” – Biegu Wedla. Parkowa Muszla Koncertowa CPK oraz obiekt KS Drukarz zostaną opanowane przez setki pasjonatów aktywnego trybu życia.

Chociaż Bieg Wedla ma już ugruntowaną pozycję zarówno na mapie sportowych imprez Warszawy, jak i ogólnopolskiego Festiwalu Biegów, to wcale nie do końca było wiadomo, jak to będzie z tegorocznym wydarzeniem. Przypomnijmy, że od kilkunastu miesięcy trwają działania społeczne, które mają ograniczyć imprezy w Parku Skaryszewskim i uporządkować zasady ich organizowania. W tej sprawie zresztą stołeczny Zarząd Zieleni prowadził konsultacje społeczne.

– Nam jako głównym organizatorom zależy, żeby impreza odbywała się przy jak najmniejszej ingerencji w park – mówi „Mieszkańcowi” Andrzej Krochmal z południowopraskiego oddziału PTTK. – I w czasie konsultacyjnych spotkań odniosłem wrażenie, że nasza impreza jest dobrze postrzegana zarówno przez „Zielonych”, jak i administrujący parkiem Zarząd Zieleni. Wszyscy uczymy się współpracy i sądząc po efektach, takich jak wyremontowanie odcinków alejki czy uzyskanie opinii konserwatora zabytków w sprawie ustawienia dmuchanej, pneumatycznej bramy startowej, uważam, że zaczynamy się rozumieć.

W Biegu Wedla zawodnicy będą się ścigać na dwóch „dużych” dystansach – 5,4 km (trzy pętle główną aleją parku) oraz 9 km (pięć pętli). Jedna pętla główną alejką, czyli 1,86 km, to dystans dla młodzieży poniżej 15. roku życia oraz weteranów powyżej 70. roku. W tej klasyfikacji od kilku edycji „Mieszkaniec” funduje puchary dla zwycięzców. Dla najmłodszych pasjonatów biegania (do 7 lat) przygotowano dystans 250 m. Odbywają się również imprezy towarzyszące – marsze i biegi na orientację.

Wolnych miejsc na główne biegi już nie ma, ale jak nas kilka dni temu poinformowali organizatorzy jeszcze można zapisać się na O-run (specjalny bieg na orientację). Najszybciej wyczerpały się miejsca startowe na dystansie dziecięcym. Ciekawostką jest, że była silna presja amatorów sportu i rekreacji, aby zwiększyć liczbę zawodników w Nordic Walking i organizatorzy przychylili się do tego pomysłu. Szczegółowe informacje o imprezie można znaleźć na www.biegwedla.pl.

Z nieoficjalnych informacji wiemy, że szykuje się do startu liczna ekipa pracowników Wedla oraz… Japończyków. Udział w imprezie biegaczy z Kraju Kwitnącej Wiśni jest uzasadniony, bo najpopularniejsza w Polsce „słodka” marka jest obecnie w rękach japońskiej Grupy Lotte Corporation. Wyjątkowy jest też tegoroczny medal, który otrzymają wszyscy uczestnicy biegu. Pojawił się nawet pomysł, aby ten laur został zgłoszony do jakiegoś konkursu na najpiękniejszy medal…