Opłata za śmieci a woda bezpowrotnie zużyta

Od grudnia opłaty za odpady będą naliczane według ilości zużytej wody. Woda bezpowrotnie zużyta, nie będzie wpływała na wysokość należności za śmieci. Co to znaczy?

Opłata za śmieci dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych i domów wielolokalowych będzie liczona według wzoru: 12,73 zł x 1 m3. W tym przypadku brana pod uwagę będzie ilość zużytej wody technicznej czyli używanej np. do mycia klatek schodowych.

Mieszkańcy natomiast będą płacili według średniego, miesięcznego zużycia wody z wybranych 6 kolejnych miesięcy z okresu ostatniego roku. Zarówno w przypadku nieruchomości wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych, mieszkańcy nie zapłacą za wodę bezpowrotnie zużytą (czyli np. wykorzystywaną do podlewania ogródka), zmierzoną przez dodatkowy wodomierz. 

Jak można odliczyć wodę bezpowrotnie zużytą?

Właściciele nieruchomości, np. domów jednorodzinnych, którzy nie są podłączeni do kanalizacji (mają szamba), a korzystają z wody dostarczanej przez MPWiK, mogą instalować własne wodomierze do pomiaru wody bezpowrotnie zużytej. Pomiary z tych liczników będą podstawą do naliczenia opłaty za śmieci.

Stan początkowy i końcowy wodomierza należy wtedy dołączyć do deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.

Co jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza, albo nie jest ona podłączona do sieci wodociągowej lub nie ma danych za zużycie wody za okres 6 kolejnych miesięcy?

W takich przypadkach opłatę za śmieci naliczymy według wzoru: nieruchomość zamieszkana: liczba mieszkańców x 4 m3 wody x 12,73zł, nieruchomość mieszana, niezamieszkana (np. delikatesy w kamienicy, salon kosmetyczny w bloku wielorodzinnym): normy zużycia wody wg załącznika do uchwały 676/2019 x 12,73 zł za 1m3. 

Nowa stawka opłaty za odpady dla domków letniskowych lub innych nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych wyniesie po zmianach 181,90 zł za rok.

 

 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content