Śmietnisko u zbiegu ulic Ząbkowskiej i Targowej

Tuż przy ul. Targowej, jednej z reprezentacyjnych ulic Pragi Północ, na rogu Ząbkowskiej, znajdują się „Praskie Anioły”. To miejsce było jedną z atrakcji święta „Noc Pragi” w czerwcu 2010 r., kiedy w ramach projektu „Miasto aniołów” odsłonięto „Matecznik anielski”. Swego czasu anioły miały schludne otoczenie. Niestety u zbiegu ulic Ząbkowskiej i Targowej panuje jedno wielkie śmietnisko, a winni takiej sytuacji są ludzie. 

W grudniu 2022 r. teren został uprzątnięty interwencyjnie przez Zarząd Praskich Terenów Publicznych (ZPTP) na prośbę Burmistrza Dzielnicy Praga Północ – Jacka Jeżewskiego. Wydano publiczne pieniądze na sprzątnięcie terenu będącego własnością prywatną. Po to, by było ładnie i czysto w jednym z bardziej reprezentacyjnych miejsc okolicy. Choć ładnie tak do końca nie będzie ze względu na odpadający tynk z elewacji budynku, a wraz z nim – zniszczony mural „Desperados”, który powstał w 2017 roku. Niestety po miesiącu okolica znowu została zaśmiecona.

W związku z zaistniałą sytuacją ZPTP skierował w tej sprawie pismo do Straży Miejskiej, którego celem jest podjęcie czynności i upomnienia prywatnego właściciela działki oraz wezwanie/zobowiązanie go do uprzątnięcia i zabezpieczenia terenu – co jest obowiązkiem właściciela wynikającym z przepisów prawa. Przepisy przepisami, a rzeczywistość jaka jest, każdy widzi.

Byliśmy ciekawi jak wygląda sprawa, spytaliśmy więc Zarząd Praskich Terenów Publicznych o to, jak wygląda sprawa wezwania właściciela do uporządkowania terenu. Spytaliśmy także o to, jak wyglądają dalsze kroki/procedury w przypadku, w którym właściciel nie zadba o ten teren? Co w takiej sytuacji?

1 lutego 2023 otrzymaliśmy informację od ZPTP.

– W odpowiedzi na pytania uprzejmie informuję, że Straż Miejska m. st. Warszawy powołana jest m. in. do wykonywania zadań w zakresie ochrony porządku publicznego. Niestety nie posiadamy informacji odnośnie postępów działań tej jednostki, w sprawie egzekwowania od właścicieli nieruchomości położonej w sąsiedztwie ulic Targowej i Ząbkowskiej, aby była utrzymywana w należytej czystości i porządku – mówi „Mieszkańcowi” Artur Sołowiński
z Zarządu Praskich Terenów Publicznych.

Uzyskaliśmy także informacje z Urzędu Dzielnicy Praga Północ, z których wynika, że Naczelnik Straży Miejskiej zobowiązał się do nawiązania kontaktu z prywatnym właścicielem terenu oraz do wyegzekwowania utrzymania porządku na swojej działce.

– W przypadku braku reakcji ze strony właściciela Urząd Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy może ponownie zlecić uprzątnięcie tego terenu a jego kosztami obciążyć właściciela – mówi „Mieszkańcowi” Mateusz Kędzierski, Rzecznik prasowy dzielnicy.

Mieszkańcom pozostaje nadzieja, że Straż Miejska wyegzekwuje uprzątnięcie terenu i że będzie on utrzymany w czystości. Niestety na schludność tego miejsca mają wpływ ludzie, bo to oni to miejsce zaśmiecają. A może warto w tym miejscu zamontować kamerę monitoringu miejskiego?

teren u zbiegu Ząbkowskiej i Targowej Fot Zarząd Praskich Terenów Publicznych 1a

Źródło: Zarząd Praskich Terenów Publicznych, UD Praga-Północ
Foto: Gazeta Mieszkaniec (Aniołki), ZPTP (teren obok Aniołków)error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content