Sokoliki czerwonookie – nowi mieszkańcy ptaszarni warszawskiego ZOO
Niedawno w jednej z wolier ptaszarni stołecznego ogrodu zoologicznego zamieszkała para sokolików czerwonookich. Te ładne ptaki, jako niewiele większe od wróbla, są najmniejszymi przedstawicielami rodziny sokołowatych!
Najmniejsze z sokołów
Sokoliki czerwonookie (Polihierax semitorquatus) są naprawdę maleńkie, jak na drapieżniki. Dorosłe osobniki mają bowiem raptem 19-20 cm długości! Ojczyzną tych maleństw jest wschodnia i południowa Afryka, gdzie zamieszkują obszary suchego buszu i sawanny. Wyróżnia się dwa podgatunki tych ptaków:
- P. semitorquatus castanonotus
- P. semitorquatus semitorquatus
Podgatunek P. s. castanonotus występuje od Sudanu Południowego do Somalii na wschodzie i do Ugandy oraz Tanzanii na południu. Podgatunek P. s. semitorquatus zasiedla regiony od południowej Angoli do północnej części Południowej Afryki.
Sokoliki polują głównie na duże owady oraz małe gryzonie. Nie pogardzą jednak również niewielkimi gadami i małymi ptakami. Ofiar wypatrują siedząc na gałęzi drzewa. Gdy zobaczą potencjalną zdobycz, atakują, a następnie wraz z upolowaną ofiarą wracają na drzewo, by ją zjeść.
Niezwykle ciekawa i dość nietypowa jest strategia rozrodcza tych ptaków. Sokoliki czerwonookie bowiem bardzo często żyją w związkach poliandrycznych, czyli jedna samica wiąże się jednocześnie z kilkoma samcami. Taki układ znacznie zwiększa szanse przeżycia piskląt. Kilku tatusiów to lepsza ochrona i więcej pokarmu. Ponadto przedstawiciele tego gatunku nie budują gniazd, ale zajmują gniazda innych ptaków, np. tkaczy. /jpn/
Źródła: Warszawski ogród zoologiczny, Wikipedia
Zdjęcia: Warszawski ogród zoologiczny