Specjalistyczna osteopatia – także dla dzieci!

Ewelina Nowakowska

BORAMED niezwykle starannie dba o kadry na najwyższym poziomie. Tym razem porozmawiamy z Eweliną Nowakowską, absolwentką Warszawskiej Akademii Medycznej, a także licznych kursów i studiów podyplomowych, z pięcioletnią osteopatią pediatryczną na czele!

Nie każdy osteopata ma odpowiednie przeszkolenie pediatryczne, by bezpiecznie i skutecznie zajmować się maluszkami. Pani Ewelina Nowakowska takie uprawnienia ma. W osteopatii najbardziej zadziwiła ją skuteczność leczenia i wielkie efekty, osiągane nawet małym, lecz niezwykle precyzyjnym ruchem.

Studia i dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe, nieustannie łączone z wielką pasją rozwijania swoich umiejętności, pogłębiania wiedzy – to budzi zaufanie.

Dorośli pacjenci najczęściej zgłaszają się z dolegliwościami kręgosłupa: rwy kulszowe, dyskopatie, lumbago, wszelkie bóle kręgosłupa, szyi, karku, bóle stawów skroniowo-żuchwowych, bóle i zawroty głowy. Staw skroniowo-żuchwowy, często przez nas bagatelizowany, może być źródłem na przykład migren, problemów z żuciem, blokad… Jeśli chodzi o noworodki i niemowlęta, to m.in. kolka niemowlęca, dysplazje stawów biodrowych, spłaszczenia główek, zaburzenia napięcia mięśniowego, problemy z karmieniem.

Spłaszczenie czy nieprawidłowy kształt główki niemowlęcia w olbrzymiej większości przypadków można skorygować, tym skuteczniej, im szybciej podejmie się działania. Terapia czaszkowa pomaga zredukować napięcia powstałe podczas porodu lub nieprawidłowej ciąży. Może to się wiązać z nadmiernym lub zbyt niskim napięciem mięśniowym dziecka; tu też można pomóc. Często jedna konsultacja wystarcza, by usunąć problem, ułatwić mamie i dziecku wspólny start!

Na co rodzice noworodka powinni zwracać szczególną uwagę?

Kolka jelitowa może mieć różne przyczyny, w większości wypadków można je usunąć i złagodzić lub wyeliminować cierpienie niemowlęcia. Trzeba zwracać uwagę na płacz dziecka – może on mieć przyczynę w urazach, o których dziecko nie umie opowiedzieć czy wskazać, w jego nadpobudliwości – dopiero co przeżyło szok porodu, w nieprawidłowym ułożeniu do karmienia – przyczyn może być wiele, ale nie warto skazywać dziecko na rozpaczliwe krzyki i nie robić z tym nic, bo „musi się wykrzyczeć”. Nie musi, można mu pomóc i warto tej pomocy szukać u specjalisty. Ważne, by obserwować dziecko przy raczkowaniu – czy ciało pracuje symetrycznie, jak szybko dziecko się męczy, jakich pozycji unika.

A jeśli chodzi o dorosłych?

– Przypadkiem, który przyjmę zawsze, o każdej porze dnia, jest ostry ból lędźwiowy, ostra dyskopatia, bo im szybciej podejmę interwencję, tym szybciej mogę wyleczyć pacjenta, bez obciążających leków przeciwbólowych. Lepiej nie czekać, nie próbować ukoić bólu tabletkami, tylko natychmiast przyjechać i otrzymać skuteczną pomoc. Podobnie z migrenami czy napięciowymi bólami głowy, bo to nie jest ten sam zespół dolegliwości. Inne są przyczyny, inne objawy. W każdym przypadku, po ustaleniu przyczyny (staw żuchwowo-skroniowy, dyskopatia szyjna, problemy z innymi odcinkami kręgosłupa), wprawny osteopata przyniesie szybką ulgę. Problem często można usunąć trwale i bóle głowy, na które cierpieliśmy latami, już nie powracają! Pacjenci otrzymują też wskazówki do stosowania w domu, to wspiera działania osteopaty.

Nie wszyscy pacjenci są jednakowi…

– To prawda. Pracuję na strukturze i na funkcji. Zawsze, kiedy jestem w stanie pomóc działam natychmiast, lecz są przypadki, gdy po badaniu odsyłam pacjenta do chirurga, bo moim zdaniem potrzebna jest operacja.

Bywa też odwrotnie! Pacjent ze skierowaniem na operację szuka u mnie ostatniej deski ratunku i ją znajduje! Podjęcie decyzji w takim przypadku wymaga naprawdę ogromnej wiedzy, doświadczenia i odpowiedzialności. To jeden z powodów, dla których – poza spędzaniem czasu z rodziną – moją największą pasją jest ciągłe kształcenie się. Są pacjenci, którzy bardzo boją się operacji (zwłaszcza stawów biodrowych i kolanowych). Wówczas tłumaczę, że operacja jest niezbędna, ale możemy do niej przygotować: pacjent który ma problem np. ze stawem biodrowym chodzi nieprawidłowo, ze źle ustawionym kręgosłupem, a po wszczepieniu endoprotezy kręgosłup sam z siebie przecież nie wie, że może już działać prawidłowo! Warto go „wyprostować” przed operacją, co pozwoli skrócić czas rehabilitacji.

Jeśli chodzi o dzieci, najważniejsze jest współdziałanie z rodzicami i to, jak stosują w domu zalecenia terapeuty.

***

To prawda, BORAMED otacza dzieci szczególną troską, którą bardzo cenią mali pacjenci i ich rodzice.

To tu przyjmują wspaniali neonatolodzy i pediatrzy dr Beata Romanowska, dr Artur Groszek, dr Milena Greczan, dr Katarzyna Olszewska, ale również doświadczony dermatolog dziecięcy dr Zuzanna Łagun.

Chirurdzy dziecięcy, dr Krzysztof Kłoszewski i dr Alicja Michalik, mają świetne relacje z dziećmi i są lubiani przez pacjentów. Nie można nie wspomnieć o laryngologach dziecięcych – dr Grzegorz Januszek i dr Marika Jabłonowska, mają niemałe sukcesy w leczeniu.

Do tego wyspecjalizowani radiolodzy, stomatolodzy których ni trzeba się bać, bo mają przemiłe podejście do dzieci, a także wielu innych lekarzy. Zapraszamy!


PROMOCJA !!!

Dla pierwszych 10 osób na hasło Mieszkaniec, konsultacja u Pani Eweliny Nowakowskiej gratis !!!

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem 22 250 15 77 lub osobiście w placówce. 


Boramed Centrum Medyczne

Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 (wejście w pasażu handlowym)

tel. 22 250 15 77


Boramed REHABILTACJIA

Fieldorfa 10 lok.315 (wejście w pasażu handlowym)

tel. 22 250 15 77


www.boramed.pl

 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content