Sport dzieci i młodzieży

W piątek, 15 listopada, w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe, odbyła się szeroko zakrojona I Konferencja Dzielnicowa poświęcona rozwojowi kultury fizycznej i sportu dzieci i młodzieży szkolnej Pragi Południe. W spotkaniu, prelekcjach i panelach wzięło udział ok. 200 osób w różny sposób powiązanych ze sportem.

W gościnnych progach CPK powitał zebranych Marek Karpowicz dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga-Południe. W krótkim przemówieniu dyrektor przypomniał m.in. że dzielnicowy OSiR, to dwie duże hale sportowe („Siennicka” i „Saska”), pływalnie „Wodnik” i „Szuwarek”, a także mówił o najnowszych zmianach: – Niedawno dokonaliśmy przekształcenia OSiR-u z zakładu budżetowego w jednostkę budżetową, co umożliwi działalność niekomercyjną i wspieranie sportu dzieci i młodzieży. Przejęliśmy strategiczny obiekt przy ul. Podskarbińskiej, który był we władaniu KS „Orzeł”, a od niedawna OSiR zarządza też kortami w Parku Skaryszewskim. Cały nasz potencjał wspiera i będzie wspierał sportowe wychowanie dzieci i młodzieży.

Zaszczyt oficjalnego otwarcia konferencji przypadł Tomaszowi Kucharskiemu, burmistrzowi Pragi Południe. Burmistrz przypomniał m.in. wcześniejsze spotkania dotyczące sportu. – Dawno temu na potrzeby promocji wymyśliłem takie hasło, że Praga-Południe jest dzielnicą sportu, kultury i zieleni. I tak jest naprawdę. A jeśli chodzi o sport, to co robiliśmy? Budowaliśmy infrastrukturę… – mówił burmistrz i przytoczył dane: 6 hal, 23 boiska przyszkolne, 6 boisk ogólnodostępnych. – Przed nami kolejne wielkie wyzwanie – po ośmioletnich sprawach sądowych przejęliśmy obiekty „Orła”. Mamy pomysł, jak te obiekty zagospodarować.

Po burmistrzu na krótką chwilę na scenę wyszedł Paweł Lech, obecny przewodniczący stołecznej Komisji Zdrowia, który przez wiele lat, jako radny Miasta, pełnił funkcję szefa Komisji Sportu. Paweł Lech zapewnił, że nie odpuścił sportu, szczególnie tego południowopraskiego. Zwrócił też uwagę na to, że dzielnica ma dostęp do brzegów Wisły, ale ten potencjał nie jest w pełni wykorzystany.

Janusz Samuel, dyrektor stołecznego Biura Sportu i Rekreacji, na konferencji był głównym przedstawicielem władz Miasta. Dyrektor zwrócił uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia uznaje, że 30 minut sportowej aktywności dziennie, to minimum dla dzieci i młodzieży, a także na to, że m.in. zadaniem Miasta jest walka z takimi chorobami cywilizacyjnymi jak otyłość czy nadwaga. Nawiązał też do drugiej części konferencji: – To co Państwo wypracujecie w panelach tematycznych mam nadzieję, że będzie bardzo przydatne dla nas…

Przed panelami dyskusyjnymi z prelekcjami wystąpili dr Janusz Szymankiewicz, który przedstawił aktualny stan sportu dzieci i młodzieży, a także Dominik Witczak z Polskiego Związku Lekkoatletyki, który na przykładzie tej dyscypliny mówił o współczesnych metodach pracy z młodzieżą szkolną.

W drugiej części konferencji odbywały się panele dyskusyjne, których podsumowanie poznamy za kilka tygodni. W trzech tematycznych panelach wzięli udział m.in. przedstawiciele 31 południowopraskich klubów sportowych oraz 62 szkół! (AS)

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content