Stalowa świętowała

25 i 26 czerwca 2022 roku praska ulica Stalowa obchodziła swoje święto. Były koncerty,  teatr dla dzieci, spacery i wiele innych atrakcji.  Dwudniowy festiwal, nawiązujący do sąsiedzkiego MyStalova, miał być nie tylko doskonałą zabawą, ale też podkreśleniem wyjątkowości tej ulicy.

Zabawa na Stalowej

Przez dwa dni fragment ulicy Stalowej, między ulicami Szwedzką i Czynszową, został zamknięty dla ruchu kołowego. W tej bowiem części odbywały się główne atrakcje, które organizatorzy imprezy przygotowali dla warszawiaków. Dlatego właśnie w tym miejscu pojawiły się aż dwie sceny,  na których można było obejrzeć między innymi spektakl dla dzieci w wykonaniu teatru “Złoty Dukat”. Spektakl nosił tytuł “Z malowanej skrzyni” i nawiązywał do tradycji krakowskich, w którym pojawiły się stare wierszyki i piosenki dziecięce, które wielu z nas zna ze swojego dzieciństwa, takie jak “Tańcowały dwa Michały”.

Dzieciaki mogły też wziąć udział w grach i zabawach przygotowanych między innymi przez Centrum Wspierania Rodzin “Rodzinna Warszawa” oraz Bibliotekę Publiczną im. ks. Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ. Wielu najmłodszych przyciągały także warsztaty graffiti street art. Dorośli natomiast mogli otrzymać autograf pisarki Anny M. Brengos, autorki książek “Prażeńka”, “Niechciany następca” oraz “Nigdy nie będziesz mną”.

Fot. Mieszkaniec

W sobotę na dużej scenie w wykonaniu chóru Nota Bene można było usłyszeć klasyki polskiej muzyki rozrywkowej. Tego samego dnia na małej scenie z kolei wystąpiła Orkiestra Pałacowa, która wykonała, również klasyczne utwory filmowe. Mogliśmy usłyszeć między innymi kultowy motyw z “Różowej Pantery”, “Moon River” z filmu “Śniadanie u Tiffaniego” czy utwory z niezapomnianego musicalu “West Side Story”. W niedzielę natomiast atrakcją był koncert Teatru Baj z piosenkami autorstwa Danuty Wawilow oraz koncert hip-hopowy “Praska Ustawka”.

A skoro mowa o koncertach, nie można nie wspomnieć o koncercie balkonowym u pani Krysi, który odbył się… na balkonie, na drugim piętrze kamienicy przy Stalowej 29. Wzięli w nim udział wokalista Przemek Piskozub, pianista Grzegorz Brajner oraz skrzypaczka Katarzyna Syllia, którzy zaprezentowali zgromadzonej publiczności takie klasyczne utwory, jak “Papagena, Papageno” z “Czarodziejskiego fletu” Mozzarta. Swoją drogą sam pomysł takiej formy koncertu jest zdaniem naszej redakcji godny pochwały, a sądząc po reakcji zgromadzonej pod balkonem publiczności, przypadł do gustu również mieszkańcom Pragi.

Stalowa świętowała nie tylko na ulicy. I tak na przykład w Galerii Stalowa można było obejrzeć cykl filmów krótkometrażowych, w Klubokawiarni przy Stalowej 29 wziąć udział w warsztatach starej techniki fotograficznej, a w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Pragi przy Stalowej 28 w spotkaniach autorskich z Januszem Dziano i Danutą Koper, autorami książki “Ech, Panie Wiech”. Uczestnicy imprezy mogli się również przejechać zabytkowymi tramwajami, kursującymi między ulicą Stalową a placem Narutowicza. Pojawił się nawet stary autobus, zwany “ogórkiem”.

Fot. Marek Mosiński/Dom Kultury „Praga”

Oczywiście to tylko część z licznych atrakcji, które czekały na gości w sobotę i w niedzielę, ponieważ działo się o wiele więcej. Tak, działo się, oj działo! Wystawa w oknach fotografii Marzeny Bogaj, występ kwartetu “Cup of Time, wystawa obrazów Izabeli Siemiątkowskiej, warsztaty muzyczne dla dzieci, wystawa praz mistrzów polskiej szkoły plakatu w Galerii Antykwariat Zakładka, spotkania zielarskie z degustacją, spacery po Stalowej i okolicach i wiele, wiele innych. A sobotni dzień zakończył się potańcówką sąsiedzką z zespołem “Nicponie” oraz pokazem filmu “Róg Brzeskiej i Caprii”.

Święto ulicy Stalowej nawiązuje do sąsiedzkiego święta MyStalova, które odbyło się w 2017 roku – powiedziała “Mieszkańcowi” Klaudyna Desperat z PR Domu Kultury „Praga”. – Stalowa to wyjątkowa ulica, która pod koniec XIX wieku jako Nowopraska tętniła życiem, a po II wojnie światowej straciła na swoim znaczeniu. Nie każdy wie, że od kilku lat ulica pięknieje, budynki są remontowane, powstaje tu wiele ciekawych miejsc, jak galerie sztuki czy kawiarnie. A przede wszystkim w pobliżu cieszy oczy zrewitalizowany Pałacyk Konopackiego, czyli nasz Pałacyk Kultury Praga. Chcieliśmy pokazać wszystkim warszawiakom ulicę Stalową na nowo, jednocześnie zachowując sąsiedzki charakter święta i wygląda na to, że to się udało. Impreza przypadła do gustu mieszkańcom, już mamy pytania o kolejne edycje, ale to, czy się odbędą, zależy oczywiście od finansowania. My bardzo chętnie podejmiemy się tego zadania po raz kolejny. Współpraca z lokalnymi instytucjami, rzemieślnikami, artystami i mieszkańcami była dla nas wspaniałym doświadczeniem, a uśmiechy uczestników wydarzenia wynagrodziły cały trud jego organizacji.

Fot. Marek Mosiński/Dom Kultury „Praga”

Głównym organizatorem imprezy był Dom Kultury “TuPraga”, a współorganizatorami Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ, Na prawa Warszawa, Tramwaje Warszawskie oraz Warszawski Transport Publiczny. Partnerami byli natomiast: NASZA Klubokawiarnia Międzypokoleniowa, Teatr Baj, Muzeum Warszawy, Restauracja Na Wileńskiej, Pablopavo, Nicponie, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, Teatr 59 minut, Praga Zdalnie, Pragaleria Handmade Adventures, Warszawski Dom Piernika, GPAS – Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ, RANO piekarnia rzemieślnicza, Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci, KmS Hand Made, LALLU CHIC by Hania Bulczyńska, palomanegra.bijou, Handmade adventures, Fundacja Animacja, Ślusarnia Stalowa, Krawate Kimono, Przygarnij Vintage, Z10.studio, SPOT W., Galeria Stalowa, Look Inside, Antykwariat Zakładka. /jn/Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content