Staromiejska straż przeciw żebractwu dzieci

Proceder żebrania przez dzieci stał się szczególnie nasilony w punktach atrakcyjnych turystycznie – na Starym i Nowym Mieście. Patrole z warszawskiej Starówki od dłuższego czasu obserwowały dzieci żebrzące pod kontrolą oddalonych opiekunów. Ujęcie osób nakłaniających nieletnich do żebrania było bardzo trudne – grupy żebracze zorganizowały sprawny system ostrzegawczy. Na sygnał o zbliżającym się patrolu, błyskawicznie przerywały proceder i uciekały.

Jak odnotowali strażnicy z rejonu Starego i Nowego Miasta, sprawa dotyczyła tych samych osób, którym jednak nie sposób było udowodnić winy bez dowodów w postaci zdjęć lub nagrań.

Staromiejski referat straży miejskiej otrzymał nawet we wrześniu zapytanie Rzecznika Praw Dziecka, którego o wykorzystywaniu nieletnich do żebrania zawiadomili zaniepokojeni turyści.

Dzięki konsekwencji i zorganizowanemu działaniu, strażnikom udało się w końcu ująć jedną z kobiet pochodzenia romskiego wraz z nakłanianym do żebrania chłopcem. Wspólnie z policją sprawdzono miejsce zamieszkania ujętych, także pod kątem warunków do przebywania tam nieletnich. Po przeprowadzeniu czynności, sprawczyni została ukarana mandatem, a o sytuacji został poinformowany Ośrodek Pomocy Społecznej.

Polskie prawo zakazuje żebrania osobom, które mają środki do egzystencji lub są zdolne do pracy; żebrania natarczywego lub oszukańczego oraz wykorzystywania do żebrania dzieci, osób bezradnych lub zależnych od skłaniającego (art. 58 i art. 104 KW).

źródło: straż miejska