Startuje czwarta edycja budżetu partycypacyjnego
6 października, rusza kolejna edycja budżetu partycypacyjnego. Jak w latach ubiegłych, mieszkańcy mają możliwość zgłoszenia swojego projektu, dyskutowania o pomysłach innych, a w czerwcu 2017 r. wzięcia udziału w głosowaniu. Ponad 60 mln zł – to kwota, która jest do dyspozycji warszawiaków!
W czwartek, 6 października o godz. 17.30 we wszystkich dzielnicach odbędą się spotkania, na których przedstawione zostaną zasady nowej edycji, plany i priorytety rozwojowe dzielnicy, a także odbędą się nabory do dzielnicowych zespołów ds. budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy chcieliby pracować w takim zespole i mieć wpływ na kształt budżetu partycypacyjnego w swojej dzielnicy, powinni przyjść na spotkanie i zgłosić swoją kandydaturę do Zespołu.
Zmiany i usprawnienia w czwartej edycji budżetu partycypacyjnego (na podstawie uwag zgłoszonych przez mieszkańców w ramach ewaluacji):
- Wydłużenie etapu głosowania, tak aby mieszkańcy mieli więcej czasu na zapoznanie się z projektami i wybranie tych najbardziej potrzebnych.
- Definicja ogólnodostępności w każdej dzielnicy będzie znana przed etapem składania projektów – każdy zespół ds. budżetu partycypacyjnego, uwzględniając rekomendacje Rady ds. budżetu partycypacyjnego, ustali ją do 23 listopada br. Na podstawie tej definicji weryfikowana będzie ogólnodostępność projektów.
- Zrezygnowanie z podawania nr PESEL na listach poparcia projektu.
- Włączenie etapu dyskusji o projektach do etapu weryfikacji. Przed spotkaniami dyskusyjnymi pracownicy urzędu wstępnie weryfikują projekty i na spotkaniach przekazują informacje o proponowanych zmianach w omawianych projektach.
- Konieczność zachowania oryginału listy poparcia do każdego projektu w przypadku składania projektu elektronicznie do dnia ogłoszenia wyników głosowania (i okazania w razie wezwania przez Urząd Dzielnicy lub jednostkę weryfikujące projekt).
- Zmiana formuły procedury odwołań od wyników weryfikacji. Autor projektu lub jego przedstawiciel prezentuje wniosek o ponowną weryfikację na posiedzeniu Zespołu. Dodatkowo w tym spotkaniu będzie uczestniczył także pracownik, który przeprowadzał weryfikacje szczegółową oraz członek Zarządu Dzielnicy.
- Próg 10 % głosów w trakcie głosowania. Konieczność uzyskania przez projekty przynajmniej 10 % głosów ważnych oddanych w danym obszarze terytorialnym. Nawet jeżeli pozostaną środki finansowe, które pozwoliłyby na jego realizację.
Dzięki zmianom wprowadzonym w miejskiej aplikacji mobilnej Warszawa 19115 warszawiacy mogą sprawdzić stan realizacji projektów. Poprzez zakładkę Budżet Partycypacyjny, można na mapie sprawdzić projekty, które powstały w danej okolicy. Dodatkowo w trakcie zgłaszania projektów, dyskusji lub głosowania będzie można bezpośrednio włączyć się w decydowanie o budżecie miasta. Aktualnie z pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego zrealizowanych zostało 315 projektów (94%) spośród 336 wybranych do realizacji. W drugiej edycji zostało zrealizowanych już 51% projektów (334 z 644 wybranych do realizacji).
Miejsca dzielnicowych spotkań:
- BEMOWO
sala nr 007 (sala sesji), Urząd Dzielnicy Bemowo, ul. Powstańców Śląskich 70 - BIAŁOŁĘKA
sala konferencyjna (I piętro), Urząd Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 19 - BIELANY
sala widowiskowa, Urząd Dzielnicy Bielany, ul. Żeromskiego 29 (wejście od ul. Jarzębskiego, parter) - MOKOTÓW
Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21 - OCHOTA
Urząd Dzielnicy Ochota, ul. Grójecka 17a - PRAGA-POŁUDNIE
sala nr 305 (III piętro), Urząd Dzielnicy Praga-Południe, ul. Grochowska 274 - PRAGA-PÓŁNOC
sala konferencyjna, Urząd Dzielnicy Praga-Północ, ul. Kłopotowskiego 15 - REMBERTÓW
sala nr 012 (piętro -1), Urząd Dzielnicy Rembertów, al. gen. A. Chruściela 28 - ŚRÓDMIEŚCIE
Urząd Dzielnicy Śródmieście, ul. Nowogrodzka 43 - TARGÓWEK
sala konferencyjna, Urząd Dzielnicy Targówek, ul. Kondratowicza 20 - URSUS
sala nr 133 (I piętro), Dom Kultury Kolorowa, ul. gen. K. Sosnkowskiego 16 - URSYNÓW
sala J. U. Niemcewicza (I piętro), Urząd Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61 - WAWER
Wawerskie Centrum Kultury ul. Żegańska 1a (parter) - WESOŁA
sala nr 120, Urząd Dzielnicy Wesoła, ul. 1 Praskiego Pułku 33 - WILANÓW
sala widowiskowa, Urząd Dzielnicy Wilanów, ul. Klimczaka 2 - WŁOCHY
sala nr 205 (II piętro), Urząd Dzielnicy Włochy, al. Krakowska 257 - WOLA
sala sesji, Urząd Dzielnicy Wola, al. Solidarności 90 - ŻOLIBORZ
sala konferencyjna nr 328, Urząd Dzielnicy Żoliborz, ul. Słowackiego 6/8