Strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie – Mieszkańcy mówią „Nie!”

Przypominamy, że trwają konsultacje społeczne dotyczące wprowadzenia strefy płatnego parkowania na Saskiej Kępie i części osiedla Kamionka. Urzędnicy zapewniają, że „będzie lepiej”, mieszkańcy są pełni obaw.

Kontrowersje wokół strefy płatnego parkowania na Saskiej Kępie

Koronnym argumentem Zarządu Dróg Miejskich, przemawiającym za wprowadzeniem w stolicy stref płatnego parkowania niestrzeżonego jest ochrona interesów lokalnej społeczności warszawskich dzielnic i osiedli. Według urzędników, SPPN oraz abonament parkingowy ma zapewnić mieszkańcom miejsca do parkowania.

Strefa płatnego parkowania ma przede wszystkim chronić potrzeby parkingowe lokalnej społeczności. W drugiej kolejności ma pozwalać na odpłatne parkowanie dojeżdżającym spoza dzielnicy. Właśnie odpłatność ma wpływ na ograniczenie zainteresowania parkowaniem wśród przyjezdnych, zwiększając tym samym szanse na znalezienie miejsca parkingowego mieszkańcom z najbliższej okolicy.

Zarząd Dróg Miejskich

Okazuje się jednak, iż argument ten nie trafia do wszystkich mieszkańców stolicy, co wyraźnie widać na przykładzie planów rozszerzenia strefy parkowania na Saską Kępę. Wielu z nich boi się, że wprowadzenie SPPN wcale nie zapewni im miejsc parkingowych, gdyż te nadal mogą być zastawione autami osób spoza dzielnicy. Co więcej istnieją obawy, że wraz z SPPN liczba miejsc postojowych na Saskiej Kępie znacznie się zmniejszy.  W mediach społecznościowych, takich jak chociażby rozgorzała gorąca dyskusja na ten temat.

Podobne obawy żywią zresztą nie tylko mieszkańcy Saskiej Kępy, ale również innych dzielnic Warszawy. Mieszkańcy osiedla Praga 2 na Pradze Północ zbierają podpisy pod petycją do Prezydenta Warszawy oraz Zarządu Dróg Miejskich.

Szanowny Panie Prezydencie, Panowie Dyrektorzy – czytamy w niej– w związku z propozycją Zarządu Dróg Miejskich, która dotyczy wprowadzenia strefy płatnego parkowania pomiędzy ulicami Starzyńskiego, Jagiellońską, Ratuszową oraz 11 Listopada, apelujemy o rezygnację z tego pomysłu do czasu przedstawienia przez jednostki realizując projekt realnego zapotrzebowania mieszkańców na miejsca parkingowe, a także propozycji zaspokojenia tych potrzeb. (…) Dziś pozostawienie samochodu pod własnym blokiem jest trudne, po wprowadzeniu SPPN stanie się przywilejem nielicznych. Dlatego prosimy o rzetelną informację opartą o liczby i dane, a nie zapewnienia i obietnice, że nasze życie stanie się łatwe i proste, a receptą na to będzie strefa płatnego parkowania.

Zarząd Dróg Miejskich zapewnia mieszkańców Saskiej Kępy, że tak się nie stanie. Przypomnijmy, że temat rozszerzenia stref płatnego parkowania na obszar tej dzielnicy rozpatrywany był już w 2015 roku. Ówczesny projekt rzeczywiście obejmował likwidację niektórych miejsc postojowych, jednak obecny zakłada zachowanie wszystkich, tyle że niektóre z nich zostaną oznakowane zakazem postoju nie dotyczącym mieszkańców.

Konsultacje społeczne dotyczące rozszerzenia SPPN na Saską Kępę i części osiedla Kamionka

Konsultacje społeczne dotyczące rozszerzenia SPPN na Saską Kępę i części osiedla Kamionka nadal trwają. Swoje uwagi do projektów mieszkańcy mogą zgłaszać do 19 grudnia 2021 roku. Można to zrobić wysyłając maila na adres sppnpragapld@zdm.waw.pl lub osobiście podczas spotkań konsultacyjnych. Przed nami jeszcze trzy takie spotkania:

  • czwartek, 9 grudnia, godz. 17:00-19:00 – spotkanie w LO im. Bolesława Prusa dla „podobszaru 1”,
  • poniedziałek, 13 grudnia, godz. 17:00-19:00 – spotkanie w Zespole Szkół Łączności dla „podobszaru 3”,
  • wtorek, 14 grudnia, godz. 17:00-19:00 – spotkanie w Szkole Podstawowej nr 168 dla „podobszaru 2”.

Wszystkie projekty dotyczące rozszerzenia strefy płatnego parkowania na terenie Saskiej Kępy oraz części Kamionka można znaleźć na stronie Zarządu Dróg Miejskich. Podzielone zostały na cztery foldery, odpowiadające obszarom, na jakie na potrzeby konsultacji podzielono cały omawiany rejon.

Przypomnijmy, że wspomniane konsultacje społeczne nie dotyczą kwestii samego wprowadzenia stref płatnego parkowania na Saskiej Kępie i części osiedla Kamionka. W tej sprawie decyzję podejmuje Rada m.st. Warszawy. Mieszkańcy mogą jedynie zgłaszać uwagi, co do formy SPPN oraz zmian organizacji ruchu na ulicach objętych strefą.

Nowy abonament parkingowy w Warszawie

Obawy mieszkańców Warszawy budzi również projekt nowego abonamentu parkingowego dla mieszkańców stolicy. Na najbliżej sesji Rady m.st. Warszawy radni pochylą się nad uchwałą dotyczącą tej sprawy. (czytaj: Abonament parkingowy tylko dla płacących podatki w stolicy?)

(Redakcja Mieszkańca będzie monitorować sprawy związane ze strefami płatnego parkowania i na bieżąco publikować nowe informacje na ten temat.)

Foto: ZDM



 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content