Styczeń 2024 w warszawskim ZOO

Jak co miesiąc postanowiliśmy zajrzeć do warszawskiego ogrodu zoologicznego, by sprawdzić, co też ciekawego się w nim działo. Styczeń w stołecznym ZOO stał przede wszystkim pod znakiem imprez urodzinowych. W tym miesiącu swoje urodziny świętowało troje ulubieńców warszawiaków.

Urodziny Malawi

27 stycznia swoje 7 urodziny obchodziła przeurocza samica żyrafy o wdzięcznym imieniu Malawi. Jest członkiem warszawskiego stadka tego gatunku, składającego się jeszcze z dwóch samic, Anastazji i Justyny oraz samca Karima. Żyrafy (Giraffa), których ojczyzną jest Afryka, są jednym z najdziwniejszych zwierząt na świecie. Gdy do Europy dotarły po raz pierwszy informacje o nich, nikt nie chciał uwierzyć w ich istnienie.

Żyrafy są najwyższymi zwierzętami na świecie, choć nie najcięższymi. W oczy najbardziej rzuca się ich wyjątkowo długa szyja. Co ciekawe, mimo że mierzy ona około dwóch metrów, to składa się z tej samej liczby kręgów, co u innych gatunków ssaków, czyli z siedmiu. Gatunek mieszkający w Warszawskim ZOO należy do jednego z najbardziej zagrożonych – w naturze zostało niecałe 2 tys. osobników.

Styczeń 2024 w warszawskim ZOO

Urodziny Tiny

Z kolei 12 stycznia swoje urodziny świętowała Tina, samica pampasowca grzywiastego (Chrysocyon brachyurus). Skończyła w tym roku 13 lat! Podobnie jak żyrafy, pampasowce cechują się niezwykłym wyglądem. Ich najbardziej charakterystyczną cechą są bardzo długie nogi. Ułatwiają one poruszanie się  wśród wysokich traw, polowanie i szybką ucieczkę.

Pampasowce nazywane były pierwotnie wilkami grzywiastymi. Z wilkami mają jednak niewiele wspólnego, poza tym, że jak i one należą do rodziny psowatych. Zaliczane są jednak do innego rodzaju. W naturze żyją w Ameryce Południowej, na terenach Argentyny i Brazylii. Polują na ptaki, gryzonie i króliki.

Styczeń 2024 w warszawskim ZOO

Urodziny Froda

I kolejne urodziny. Obchodził je szympans Frodo, który 4 stycznia skończył 10 lat. To najmłodszy członek warszawskiego stada szympansów, który przyszedł na świat właśnie w stolicy (jest jedynym szympansem urodzony w warszawskim ZOO).

Z okazji urodzin opiekunowie przygotowali dekoracje w stylistyce nawiązującej do rozpoczynającego się w lutym chińskiego Roku Smoka oraz liczne smakołyki. Szympansy błyskawicznie rozprawiły się z dekoracjami, prezentami i wszelkimi smakołykami. Jubilat powinien być zadowolony, bo udało mu się zgarnąć sporo kubeczków z ryżem i popcornem.

Frodo jest szympansem zwyczajnym (Pan Troglodytes). W naturze gatunek ten występuje w Afryce Zachodniej, Środkowej i Wschodni. Wielu z nas lubi szympansy. Warto jednak wiedzieć, że małpy te nie są uroczymi domowymi zwierzakami. Mają wybuchowy charakter i potrafią zachowywać się agresywnie.

Prócz szympansów zwyczajnych na świecie żyją jeszcze szympansy karłowatate, zwane również bonobo (Pan paniscus).

Styczeń 2024 w warszawskim ZOO

/JPN/ Źródło i foto: warszawskie ZOOerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content