Subiektywny przegląd najciekawszych wydarzeń mijającego 2019 roku

Ostatni dzień 2019 roku więc pora na mały przegląd tego, czym żyła prawobrzeżna Warszawa przez ostatnie 12 miesięcy. Działo się naprawdę wiele i nie sposób wymienić wszystkiego co było ważne, ciekawe, radosne czy smutne. Przeglądając 24 numery naszej gazety i stronę internetową na której codziennie pojawiały się nowe informacje, wybraliśmy to, co naszym zdaniem warto w skrócie przypomnieć. Zapraszamy Was na subiektywny przegląd najciekawszych wydarzeń 2019 roku.

STYCZEŃ
– To miał być kolejny radosny, rekordowy finał WOŚP. Niestety, przeszedł do historii jako tragiczny. Podczas imprezy kończącej zbiórkę w Gdańsku, zaatakowany został nożem prezydent tego miasta, Paweł Adamowicz. Nie udało się go uratować, zmarł w szpitalu. Po tej tragedii w całej Polsce organizowane były marsze pod hasłem STOP NIENAWIŚCI!

 • W styczniu nasiliły się protesty mieszkańcy Wesołej i Sulejówka przeciwko zielonemu wariantowi przebiegu odcinka Wschodniej Obwodnicy Warszawy, który został wybrano pomimo wcześniejszych planów poprowadzenia trasy tzw. wariantem czerwonym.

 • Otwarto Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10 przy ul. Tarchomińskiej. To pierwsza tego typu placówka dla dzieci i młodzieży z autyzmem. W tej szkole nie słychać dźwięków dzwonka. Oznaczenia umieszczone na drzwiach sal, klas i gabinetów podpowiadają dzieciom, gdzie są i co będą robić. Pastelowa, stonowana kolorystyka pomaga im w skupianiu uwagi na wykonywanych zadaniach.

LUTY

 • Mieszkańcy Białołęki czekają na trzy inwestycje tramwajowe. To szansa na rozładowanie korków i wygodną podróż do pracy. Sprawdziliśmy na jakim etapie są przygotowania do wprowadzenia tramwajów w trzech rejonach tej dzielnicy: tramwaj na Winnicę, na Zieloną Białołękę i wzdłuż Modlińskiej. Swoją drogą – minął rok, a w żadnej z tych lokalizacji tramwaj jeszcze się nie pojawił.

 • Przedstawiliśmy Wam kobietę o wielkim sercu. Tryskającą energią, którą zaraża wszystkich. Pogodną, przyjaźnie nastawioną do ludzi i całego świata. Tosia – dyrygentka chóru seniorów, którzy ćwiczą swoje wokalne umiejętności w Domu Kultury TuPraga, przy ul. Sawinkowej.

 

 • 7 lutego zmarł Jan Olszewski. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. W ostatniej drodze Janowi Olszewskiemu towarzyszyły tłumy nie tylko mieszkańców Warszawy, ludzie przyjechali z różnych zakątków Polski. Premier spoczął na cmentarzu na Wojskowych Powązkach.

 

 • 7 lutego otwarto długo wyczekiwaną kładkę nad ul. Płowiecką.

– 28 lutego podpisano w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe umowę na wykonanie Centrum Edukacyjno-Kulturalnego na Gocławiu (obok Tesco u zbiegu ulic Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Fieldorfa).

MARZEC

 • W marcu odbyły się protesty. Na ulice wyszli m.in. pracownicy sądów. Nauczyciele przeprowadzili referendum strajkowe, w którym opowiedzieli się za podjęciem strajku.

 • Na placu Bankowym natomiast odbył się protest rodziców przeciwko deklaracji LGBT+ podpisanej w lutym przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

– Pojawił się pomysł utworzenia deptaka na ul. Francuskiej. Część mieszkańców była przerażona wizją zamknięcia tej ulicy, Dzielnica uspokajała, że chodzi o część ulicy i wszelkie ewentualne działania zostaną poprzedzone rozmowami i konsultacjami.

– 20 marca – Międzynarodowy Dzień Szczęścia, 21 – pierwszy dzień wiosny. Na nas kalendarz wielkiego wrażenia nie robi, jednak najmłodsi przywiązują wagę do małych – wielkich spraw. Czym jest szczęście, jak poznać, że nadeszła wiosna – o tym rozmawialiśmy z przedszkolakami z białołęckiego „Konradka”.

KWIECIEŃ

 • To był ważny miesiąc dla nas osobiście, bo w końcu mogliśmy Was poinformować o całym zamieszaniu jakie miało miejsce w naszej redakcji jesienią. Ekipa z programu „Tomasz Pągowski: Projekt LOKAL-ny” z platformy DOMO+ na 5 dni przejęła naszą siedzibę przy ul. Grenadierów i dokonała wielkiej metamorfozy. Wymienione zostało wszystko: od podłogi po lampy i inne detale. Na ścianie pojawiła się mapa prawobrzeżnej Warszawy, są nowe szafy, biurka, stół.

– W Białołęckim Ośrodku Sportu ruszyła ROWEROWA sekcja dla najmłodszych. Dzieciaki kochające rowery mogą doskonalić swoje umiejętności dzięki wstąpieniu do teamu Warszawskiego Klubu Kolarskiego.

 • 29 kwietnia zniknęły barierki uniemożliwiające przejazd nowo wybudowanym odcinkiem ul. Sokolej na Pradze Północ. Ulica gotowa czekała ponad rok na otwarcie.

MAJ

 • Warszawscy tramwajarze ogłosili przetarg na wybór wykonawcy torowiska pomiędzy Nowodworami a Winnicą.
 • 16 maja odbył się pogrzeb zamordowanego kilka dni wcześniej ucznia wawerskiej szkoły – Kuby Kiziltasa. trzecioklasisty gimnazjum w Marysinie Wawerskim. Nastolatek został zaatakowany w szkole przez 15-letniego Emila B. W wyniku ran kłutych, mimo reanimacji, Kuba zmarł.

 • 19 maja mogliśmy zobaczyć jak wyglądają nowe stacje metra na Targówku. Trocka, Targówek Mieszkaniowy i Szwedzka były dostępne dla mieszkańców. Stacje były już gotowe, czekały na odbiory techniczne.

– Ogłoszono przetarg  na wykonanie studium technicznego III linii metra. Pierwszy odcinek nowej linii połączy Stadion Narodowy z Gocławiem.

CZERWIEC
– Pogoda piękna, Bulwary Wiślane tętniły życiem. Szczególnie weekendowe noce to czas imprez i spotkań towarzyskich. Działo się naprawdę dużo. Niestety, kiedy wstanie słońce wszystko nie jest już takie piękne, czar pryska. Obrazki z czerwcowych poranków nie były optymistyczne.

 • Tramwaje Warszawskie i Hyundai Rotem podpisały umowę na 213 nowych tramwajów. Pojadą one m.in. na Gocław i Winnicę. Już za cztery lata po Warszawie będzie jeździć nawet ponad pół tysiąca niskopodłogowych tramwajów.
 • 11 czerwca wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Edukacyjno – Kulturalnego na Gocławiu.
 • Budowana przeprawa łącząca Wawer z Wilanowem złapała poślizg. Wykonawcy nie kryli wówczas że most, będący elementem Południowej Obwodnicy Warszawy, już jest opóźniony. Przyczyną opóźnienia była majowa fala kulminacyjna na Wiśle.


LIPIEC

 • Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę na zaprojektowanie i wybudowanie nowego parkingu P+R na warszawskim Żeraniu dla 220 samochodów i 110 rowerów.
 • 3 lipca w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe podpisano umowę ze skierniewicką firmą MIRBUD SA na wybudowanie zespołu szkolno-przedszkolnego na Gocławiu.
   
 •  
 • W Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Mehoffera 72/74 zakończył się remont VI oddziału. Zmieniono m.in. usytuowanie sal z łazienkami, poszerzono otwory drzwiowe i okienne. Wymieniono instalacje, dach oraz odnowiono elewację, odmalowano wnętrza.

 

 

 • 4 lipca stołeczni radni podjęli uchwały w sprawie zmian nazw ulic w kilku dzielnicach. Nowe nazwy na prawym brzegu Wisły pojawią się na Gocławiu i w Wesołej. Patronem dotychczasowej ul. Sylwestra Bartosika na Pradze Południe, biegnącej w kierunku północnym od ulicy Stanisława Rogalskiego, został Grzegorz Przemyk. 
 • Otwarta, a właściwie dosłownie rzecz ujmując, zamknięta Ząbkowska budziła ogromne kontrowersje. Wielu mieszkańców miało dość zakorkowanej Pragi przez pomysł utworzenia deptaka na brukowanej części ulicy.

 • Z budynków przy ul. Targowej zniknęły kultowe murale. Mieszkańcy nie mogli pogodzić się ze stratą, tłumacząc, że zniszczono kawałek historii miasta

SIERPIEŃ
– 1 sierpnia 2019 r. zawyły syreny, stanęła cała Warszawa. Tak czciliśmy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

 • Odgrodzona barierkami dziura na ul. Szaserów, która od długiego już czasu zmuszała kierowców do zmiany pasa ruchu przy jej omijaniu doczekała się specjalnego oznaczenia w mapach Google.

 • Totem warszawski – animowana postać syrenki, która wskazuje rowerzystom jakim tempem jechać, by na najbliższym skrzyżowaniu przejechać na zielonym świetle, ma się pojawić przy 30 skrzyżowaniach w mieście, w tym na ciągu Szaserów – Dwernickiego.
 • 24 sierpnia na praskiej plaży miejskiej psiaki ze schroniska Na Paluchu postanowiły wspólnie z mieszkańcami pozażywać słonecznych kąpieli. Oczywiście całe „zamieszanie” związane było z akcją Adoptuj Warszawiaka. 150 psów z warszawskiego schroniska przyjechało na Pragę Północ, by pokazać się mieszkańcom z nadzieją na znalezienie nowego domu.
 • 28 sierpnia doszło do awarii w układzie przesyłowym, który obsługuje nieczystości z części lewobrzeżnej Warszawy (z siedmiu dzielnic – Bielan, Bemowa, Żoliborza, Woli, Śródmieścia, Ochoty, Włochy, a także części Mokotowa) i przesyła je do oczyszczalni Czajka. O godz. 8 rozpoczęto kontrolowany zrzut ścieków nieoczyszczonych do rzeki.

WRZESIEŃ

 • Jest przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla tramwaju na Gocław. Zgodnie z zapowiedziami, ogłoszono przetarg, który ma wyłonić wykonawcę dokumentacji projektowej dla nowej linii tramwajowej.

 • Prawdopodobnie najtaniej w mieście, przepysznie i w wyjątkowym klimacie – tak właśnie można zjeść w Kuchni Czerwony Rower w podwórku przy ul. Targowej 82.


– 15 września w samo południe ruszyło metro na Targówek. Podziemna kolejka dojechała na nowe stacje: Trocka, Targówek Mieszkaniowy i Szwedzka.

 • 26 września Rada Warszawy zdecydowała o przyznaniu środków na szkołę średnią w budynku po gimnazjum przy Ostródzkiej. Na Białołęce zostanie otwarte drugie liceum.
 • 28 września odbyła się konferencja “Autyzm Teraz”. W Białołęckim Ośrodku Kultury specjaliści opowiadali o zaburzeniu, które cały czas budzi wiele pytań, lęków.  Ważnym wątkiem było m.in. wchodzenie w dorosłość osób ze spektrum autyzmu oraz szanse i zagrożenia za tym idące.

 • 28 września, w wieku 85 lat.odszedł Jan Kobuszewski.

PAŹDZIERNIK
– 5 października na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pochowany został Kornel Morawiecki, który zmarł 30 września.

 • We wrześniu ruszyły rozprawy w nowym gmachu Sądu Okręgowego Warszawa-Praga przy ul. Poligonowej 3.

PAŹDZIERNIK

 • 9 października wbito symboliczne pierwsze łopaty na budowie zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Nowaka-Jeziorańskiego dla 600 uczniów i 175 przedszkolaków.

 • Na prawym brzegu Wisły jest siedem miejsc gdzie mieszkańcy wymieniają się żywnością. Najnowsze, otwarte 12 października znajdziemy na Saskiej Kępie, przy ul. Zakopiańskiej 21. Na swojej posesji założył ją pan Jeremi. 

 

 • Ta wiadomość wstrząsnęła miłośnikami kultowego “Misia” Stanisława Barei. Na licytacji komorniczej zostały wystawione rekwizyty filmowe wykorzystywane przy nagraniu tego niezapomnianego filmu. Wśród nich znalazła się szafa z gabinetu prezesa KS Tęcza, Ryszarda Ochódzkiego w której był ukryty magnetofon. 

 

 

 • Już w 2021 roku mieszkańcy kolejnego osiedla na Białołęce będą mogli szybciej dojechać do centrum Warszawy. 28 października tramwajarze podpisali umowę na budowę przedłużenia trasy tramwajowej z Nowodworów do Winnicy.

LISTOPAD
– Park Skaryszewski, a w nim… stara, biała kapliczka, która z daleka przypomina kobiecą postać. Ktoś włożył do niej obrazek Matki Boskiej Licheńskiej i krzyżyk. Ktoś zapalił znicze, ktoś postawił doniczkę z żywymi kwiatami, wazon z bukietem kwiatów…”

 • 4DogS to pięć dziewczyn, które swój wolny czas poświęcają na ratowanie psów. Bezdomne, pokrzywdzone przez los lub ludzi czworonogi, dzięki nim dostają szansę na nowy dom i życie.

 • Kolejny rekord podczas akcji „Ratujmy białołęckie Powązki”.

 • Grzegorz Kasdepke został tegorocznym laureatem nagrody Autor Dziecięcej Radości przyznawanej od kilku lat przez Szkołę Podstawową 246.

 • Jadłodajnia Caritas przy ul. Grochowskiej wydaje 700 posiłków dziennie. Wszyscy, którzy tu przyjdą dostaną talerz gorącej zupy i chleb bez pytania o nazwisko czy powód dlaczego się tu znaleźli.

GRUDZIEŃ
– W ciągu dwóch tygodni, na terenie budowy metra na Bródnie, robotnicy aż trzy razy natknęli się na niewybuchy. Wszystko wskazuje na to, że wraz z postępem prac będzie ich jeszcze więcej.

 • Po raz drugi na ulicach Warszawy możemy zobaczyć autobus MPP czyli Mobilny Punkt Poradnictwa. W nim osoby bezdomne mogą się napić gorącej herbaty i uzyskać wsparcie. Jak to faktycznie działa? Postanowiliśmy sprawdzić i wybraliśmy się na przejażdżkę tym specjalnym pojazdem.

 • Wybrano firmę, która zaprojektuje trasę tramwajową na Gocław. 
 • Nowe ceny za odbiór odpadów: w 2020 roku każde gospodarstwo domowe w zabudowie jednorodzinnej będzie płacić 94 zł miesięcznie, a w zabudowie wielolokalowej (spółdzielnie, wspólnoty) – 65 zł. Roczną opłatę w wysokości 169,3 zł będą ponosić właściciele nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych. Natomiast w przypadku budynków gospodarczych czyli nieruchomości niemieszkalnych opłata będzie zależna od ilości i pojemności pojemników i worków.

Wytrwaliście do końca? Wszystkim, którzy przetrwali z nami nie tylko do końca tego podsumowanie, ale też przez ostatnie 12 miesięcy bardzo dziękujemy i zapewniamy, że w następnym roku zrobimy jeszcze więcej, by codziennie dostarczać Wam aktualne i ciekawe informacje z prawego brzegu i całej Warszawy!

 

Foto: Archiwum, Wikipedia, Luka&Maro