Sukces Polaków na Onko-Olimpiadzie

W dniach 19-21 sierpnia 2016 r. na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyła się 6. edycja międzynarodowych Igrzysk Sportowych „Onko-Olimpiada”.

Onko_Olimpiada4

Uczestnikami tegorocznej edycji „Onko-Olimpiady” były dzieci i młodzież ze wszystkich ośrodków onkologicznych z Polski oraz wybranych z Litwy, Rumunii, Słowacji i Ukrainy. Młodzi zawodnicy dotknięci chorobą nowotworową rywalizowali o medale w różnych dyscyplinach: pływanie, łucznictwo, piłka nożna oraz badminton, a także w konkurencjach lekkoatletycznych: biegach na 60 oraz 100 metrów, sztafecie 4 x 100 metrów, skoku w dal z miejsca, skoku w dal z rozbiegu, pchnięciu kulą chłopców, pchnięciu kulą dziewcząt oraz rzucie piłeczką palantową. Odbyły się też konkurencje specjalne: chód z asystą, wyścig na wózkach inwalidzkich, rzut piłeczką palantową z wózka oraz tenis stołowy.

OnkoOlimpiada_2Wszystkim zawodnikom „Onko-Olimpiady” przyznano w sumie 280 medali. Polska grupa zdobyła ich 180, w tym kilkadziesiąt złotych. Najbardziej utytułowaną drużyną została polska grupa z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie – jej członków wyróżniono 23 medalami. Z kolei najlepszym zespołem zagranicznym okazała się drużyna ze Słowacji – jej uczestnicy wywalczyli 21 medali.

Uczestników wspierał szereg gwiazd, m.in. Małgorzata Foremniak, Szymon Majewski, Daria Widawska czy Anna Korcz. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Fundacja Spełnionych Marzeń.

OnkoOlimpiada_8