Surykatka Czeszka skończyła 15 lat!
We wtorek, 13 września 2022 roku, surykatka Czeszka z warszawskiego ZOO obchodziła swoje 15. urodziny. To bardzo sędziwy wiek, jak na przedstawiciela tego gatunku. Czeszka jest głową warszawskiego stadka surykatek i przewodzi ośmiom samcom, w wieku od 6 do 8 lat. Każdy z nich jest jej synem.
Surykatki szare
Surykatki szare (Suricata suricatta), do których należy Czeszka, to bardzo interesujące zwierzęta – pod wieloma względami. Dla pobieżnego obserwatora jawią się przede wszystkim jako stworzenia bardzo urocze. Może dlatego jednym z bohaterów „Króla lwa” uczyniono właśnie surykatkę (Timon). Drugim powodem mogłoby być to, że są one bardzo inteligentne.
Na uwagę zasługują między innymi obyczaje społeczne tych ssaków. W rzeczywistości Timon nie opuściłby własnego stada, by przebywać tylko z Pumbą. Surykatki potrzebują towarzystwa i to sporego. W naturze zwierzęta te żyją w grupach, liczących do około 30 osobników. Stado takie składa się z kilku rodzin.
Surykatki mieszkają w podziemnych norach, w których chowają się w chwili zagrożenia. By go uniknąć, zawsze kilku członków grupy stoi na czatach, podczas gdy inni oddają się codziennym czynnościom. Gdy tylko wróg pojawi się na horyzoncie, strażnik, który go dostrzeże, wydaje ostrzegawczy dźwięk. Wypatrując zagrożeń, surykatki przyjmują charakterystyczną postawę.
W razie potrzeby zwierzęta te potrafią również aktywnie się bronić, a nie tylko uciekać. Do walki staje wówczas cała grupa, która atakuje wroga. To odważne stworzenia. Nie straszne im są nawet jadowite węże czy skorpiony – na które zresztą surykatki, które są drapieżnikami, chętnie polują. Małe surykatki „uczęszczają do szkoły”, w której pod okiem opiekunów uczą się polować i zdobywają inne przydatne umiejętności.
Ojczyzną surykatek jest południowa Afryka.
/jpn/
Źródło: Warszawski ogród zoologiczny, Wikipedia
Foto: Warszawski ogród zoologiczny, Pixabay