Świąteczna uczta dla zmysłów
Na warszawskich ulicach coraz bardziej czuć magię świąt. Od tygodnia w okolicach Starego Miasta spacerowicze mogą podziwiać świąteczne iluminacje stylizowane na klimat lat 50. i 60. Dodatkowo ożywią je barwne animacje rzucane na fasady warszawskich zabytków. Nowatorskie techniki video mappingu 3D startują już w tym tygodniu.
Od 15 grudnia, co weekend od piątku do niedzieli, o pełnych godzinach od 17:00 do 21:00, Pałac Staszica (fasada od strony pomnika Mikołaja Kopernika) oraz aleja spacerowa przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego zmienią się w arenę magicznych pokazów. Krakowskie Przedmieście stanie się scenerią dla świątecznego spektaklu, łączącego muzykę, choreografię i zimowe animacje.
Technika mappingu jest integralną częścią całego projektu iluminacji świątecznych. Lasery zbudują iluzję poruszania się detali architektonicznych Pałacu Staszica, a tradycyjne, bożonarodzeniowe symbole posłużą do opowiedzenia świątecznej historii o gospodarzu tego miejsca – Mikołaju Koperniku. Pokazom na powierzchni 152 metrów kwadratowych będzie towarzyszyła muzyka Antoniego Vivaldiego, tak by spacerowicze mogli zanurzyć się jeszcze mocniej w bajkowej rzeczywistości.
Pierwszy z pokazów przeniesie widzów w głąb kosmosu, eksplorując tematykę związaną z ze słynnym astronomem, a drugi odsłoni czar wspomnień świątecznej Warszawy z lat 50. i 60. XX wieku. Animacje powstały dzieki współpracy Miasta Warszawy, Zarządu Dróg Miejskich, Polskiej Akademii Nauk oraz firmy Multidekor.
Świąteczne koncerty
W ramach Warszawskiego Festiwalu Świątecznego odbywa się jeszcze więcej atrakcji. 16 i 17 grudnia, przy Hotelu Bristol, na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza i na Skwerze ks. Jana Twardowskiego, odbędą się uliczne koncerty świąteczne, które zwieńczy pokaz świetlny. W programie występy m.in. Janka Traczyka, Sienny Gospel, Moniki Borzym z zespołem, Audiofeels, a także Chóru Akademickickiego UW, Teatru A3 i Teatru Kalejdoskop.
Więcej informacji dotyczących świątecznych atrakcji znajduje się na stronie Warszawskiego Festiwalu Świątecznego.
Źródło i foto: UM