Świąteczna Warszawa

W sobotę, 9 grudnia, ulice stolicy po raz kolejny rozświetli świąteczna iluminacja, a najmłodsi warszawiacy będą mogli dekorować świąteczne pierniki…      

Na Starówce przez ostatni tydzień przyjmował dzieci Święty Mikołaj. Do jego kolorowej chatki, przy której zaparkował zaprzęg reniferów, przychodzili mali i więksi mieszkańcy.

– Dzieci przynosiły listy i laurki – mówiła nam Aleksandra Trocka ze stołecznego Ratusza, który jest organizatorem świątecznych wydarzenia. – A w weekend, 9 i 10 grudnia, na Nowym Świecie robimy akcję „Warszawski Cukiernik – Kartka i Piernik”, w której dzieci będą dekorowały pierniki i mogły wysłać klimatyczne kartki z Warszawy.

Akcja będzie powtórzona w następny weekend, 16-17 grudnia, przed kościołem św. Anny.

Iluminacje

Główną osią świątecznych iluminacji będzie Trakt Królewski – od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i Agrykoli. Świątecznej metamorfozie poddane zostanie Stare i Nowe Miasto.

Iluminacji nie zabraknie na ul. Mokotowskiej, placu Bankowym, ul. Marszałkowskiej, placu Grzybowskim, ul. Emilii Plater, ul. Świętokrzyskiej, Al. Jerozolimskich.

Świetlnymi dekoracjami rozbłysną również ul. Francuska, ul. Targowa i ul. Ząbkowska. Świątecznego blasku nabierze też al. Solidarności wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim, pl. Wileński i Powstańców Warszawy, ul. Świętokrzyska, część ul. Ząbkowskiej, a także ul. Podwale.

Świetlny szlak

Na placu Zamkowym, gdzie stoi najwyższa w Polsce, 27-metrowa choinka, rozpoczyna się świetlny szlak z 13 rozświetlonymi stacjami:

 • Śnieżne Planetarium (Krakowskie Przedmieście),
 • Album Zimowej Warszawy (Krakowskie Przedmieście),
 • Z Wizytą u św. Mikołaja (skwer Hoovera),
 • Zaczarowana Ciuchcia (skwer Hoovera),
 • Przez Świetliste Bramy do Nowego Światu (ul. Świętokrzyska),
 • W Krainie Lodu (plac Wileński),
 • Brama Życzeń (plac Grzybowski),
 • Świąteczna Ślizgawka (Rynek Starego Miasta),
 • Kolorowy Zawrót Głowy (Rynek Mariensztacki),
 • Karuzela Blasku (Rynek Nowego Miasta),
 • Czarujący Autobus (plac Na Rozdrożu),
 • Królewski Paw (Al. Ujazdowskie w pobliżu Łazienek Królewskich).

Multimedialny Park Fontann

Pierwszy raz fontanny w Parku Fontann zatańczą zimą. Zamiast strumieniami wody zatańczą strumieniami światła. Pokazy iluminacji fontann z muzyką odbędą się w weekend, 9 i 10 grudnia o pełnych godzinach: 16, 17, 18, 19, 20 i 21. Piętnastominutowe świetlno-muzyczne pokazy będą się odbywały w każdy piątek, sobotę i niedzielę aż do 28 stycznia 2018 roku o godz. 16,17 i 18. W dni powszednie fontanny będą się świecić bez muzyki.

Nowość: zdjęcie z syrenką

W wielu punktach miasta stoi 10 świetlnych ozdobnych ram z bajkowymi warszawskimi Syrenkami. W Parku Fontann, na placu Zamkowym, przed Pałacem Staszica, przy rondzie de Gaulle’a, na placu Na Rozdrożu, na ulicy Marszałkowskiej, ulicy Ząbkowskiej, na placu Szembeka oraz przed Domami Towarowymi Centrum będzie można wykonać sobie zdjęcie-pamiątkę w dobrze oświetlonej ramie w towarzystwie Syreny. W załączniku wizualizacja.

Zmiany w ruchu drogowym

W związku z sobotnią inauguracją iluminacji od północy z piątku, 8 grudnia na sobotę, 9 grudnia zamknięte będą ulice Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat od ul. Miodowej do ronda gen. Ch. de Gaulle’a. Ponownie ruch wróci na ten ciąg w nocy z soboty na niedzielę (9/10 grudnia). Przejezdna będzie ul. Świętokrzyska przez skrzyżowanie z ul. Nowy Świat. Ulice poprzeczne: Bednarska, Ossolińskich, Karowa i Królewska będą zakończone ślepo (na ul. Bednarskiej zostaną wprowadzone dwa kierunki ruchu).

Ponadto, w sobotę, 9 grudnia zostaną wyłączone miejsca postojowe na ulicach: Bednarskiej, skwerze H.C. Hoovera, Moliera od (pl. Teatralnego do ul. Senatorskiej), parking przy kościele seminaryjnym, parking przy hotelu Bristol i zatoka przystankowa w ul. Wierzbowej przed pl. marsz. J. Piłsudskiego.

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content