Światowy Dzień Goryla

Światowy Dzień Goryla

24 września obchodzimy Światowy Dzień Goryla. Zwierzęta te możemy podziwiać w warszawskim ogrodzie zoologicznym. Mieszkają tu trzy samce: Azizi, Bwana i Viking.

Najstarszy w tej grupie jest 22-letni Azizi, który urodził się 17 maja 2000 roku w Zurichu, skąd w wieku 8 lat trafił do stołecznego ZOO. Jest w pełni dojrzałym samcem (o czym świadczy srebrne futro na grzbiecie) i wiedzie prym w grupie warszawskich goryli. Choć ostatnio młodszy od niego Bwana wydaje się rościć sobie prawa „do tronu”, więc stosunki między tymi dwoma osobnikami stały się napięte. Dlatego przebywają na osobnych wybiegach. Najmłodszy z całej trójki jest Viking.

Goryle

Warszawskie goryle należą do gatunku goryl nizinny (Gorilla gorilla), który zamieszkuje południowy Kamerun, południowo-zachodnią część Republiki Środkowoafrykańskiej, Gwineę Równikową, Gabon, Kongo i północną Angolę (Kabinda). Wyróżnia się również jego podgatunek, zwany gorylem zachodnim, którego można spotkać w południowo-wschodniej Nigerii i zachodnim Kamerunie.

Prócz goryli nizinnych w Afryce żyje jeszcze jeden gatunek tych małp – goryl górski (Gorilla beringei). Od goryli nizinnych zwierzęta te różnią się dłuższymi i ciemniejszymi włosami. Występują w Afryce we wschodniej Demokratycznej Republice Konga, południowo-zachodniej Ugandzie oraz północno-zachodniej Rwandzie.

Goryle są największymi przedstawicielami małp człekokształtnych. Samce tego gatunku mogą ważyć nawet ponad 200 kilogramów. Oczywiście są również bardzo silne. W przypadku ataku, człowiek nie ma z nimi żadnych szans. Jednak wbrew groźnemu wyglądowi, zwierzęta te z natury są bardzo łagodne i atakują głównie w samoobronie. Są też roślinożerne (choć od czasu do czasu nie pogardzą również owadami). W skład ich diety wchodzą przede wszystkim owoce, liście, pędy, kiełki, korzenie oraz kora.

Obydwa gatunki goryla są zagrożone wyginięcie. Przyczyniają się do tego kłusownicy i degradacja naturalnego środowiska.

/JPN, Lokalny Serwis Informacyjny w Warszawie/

Źródło: Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, Wikipedia

Foto: Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content