Światowy Dzień Żółwia w warszawskim ZOO

Światowy Dzień Żółwia w Warszawskim ZOO

Czy wiecie, że 23 maja obchodzimy Światowy Dzień Żółwia? Tak, te gady również mają swoje święto i właśnie z tej okazji w warszawskim ogrodzie zoologicznym odbędzie się wyjątkowy spacer edukacyjny im poświęcony.

Spacer z okazji Dnia Żółwia

Zgodnie z planami, spotkanie rozpocząć ma się od wizyty w salce edukacyjnej, gdzie będzie można zobaczyć eksponaty związane z żółwiami oraz z bliska przyjrzeć się żywym gadom. Kolejnym krokiem będą odwiedziny w Herpetarium, czyli pawilonu z gadami i płazami, gdzie będzie można porozmawiać z opiekunem żółwi. Spacer zakończy się ścieżką edukacyjną związaną z realizowanym przez warszawskie ZOO programem reintrodukcji żółwia błotnego.

Spacer z okazji Światowego Dnia Żółwia odbędzie się najbliższy poniedziałek, czyli 23 maja 2022 roku. Rozpocznie się o godzinie 10.30 przy bramie głównej, wejście od strony ul. Ratuszowej, i potrwa do godziny 12.00. Uwaga!

Obowiązują zapisy! Aby zgłosić chęć udziału w spacerze edukacyjnym z okazji Światowego Dnia Żółwia, należy zadzwonić do Działu Edukacji Warszawskiego ZOO. Numer telefonu+48 (22) 619 56 28, +48 (22) 619 40 41 wew. 179. Dział czynny od poniedziałku do piątku w w godz. 7.00-15.00.

W spacerze mogą wziąć udział dzieci od 8 lat, młodzież oraz dorośli. Koszt imprezy wynosi 10 złotych plus bilet wstępu do ZOO.

Żółwie w ZOO i w Polsce

Nie ma wątpliwości, że żółwie to bardzo niezwykłe zwierzęta. Pojawiły się na Ziemi prawdopodobnie na przełomie paleozoiku i mezozoiku, czyli około 255 mln lat temu. Są więc rówieśnikami dinozaurów i przetrwały wymieranie kredowe, gdy wielka asteroida uderzyła w Ziemię, co spowodowało między innymi zagładę wszystkich nieptasich dinozaurów (tak na marginesie, według współczesnej systematyki ptakidinozaurami!).

Obecnie na Ziemi żyje 356 gatunków żółwi, wśród których znajdziemy zarówno gatunki typowo wodne, jak i lądowe, oraz takie, które spędzają czas i w wodzie, i na lądzie.

W Polsce żyje wodno-lądowy żółw błotny (Emys orbicularis). To nasz rodzimy gatunek, który jest poważnie zagrożony. Niestety w naszym kraju w naturalnym środowisku spotkać możemy również wodno-lądowego żółwia czerwonolicego (Trachemys scripta elegans; na zdjęciu). Dlaczego „niestety”? Dlatego, że spotykane osobniki tego gatunku zostały wypuszczone do środowiska przez ludzi! Ojczyzną żółwia czerwonolicego jest Ameryka Północna. W naszym kraju są gatunkiem niepożądanym, stanowiącym zagrożenie dla rodzimej fauny.

W Miejskim Ogrodzie Zoologiczny w Warszawie możemy obejrzeć 82 gatunki żółwi, w tym wspominane żółwie błotne. /jn/

Źródło: Warszawski Ogród Zoologiczny, Wikipedia

Zdjęcie: Pixabay.com



Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content