„Świeć Przykładem” – noś odblaski i bądź bezpieczny na drodze!

O tym, jak bardzo ważne jest noszenie różnego rodzaju plakietek odblaskowych przypomina nam polska policja. 1 października rozpoczęła się informacyjno-edukacyjna akcja policji – „Świeć Przykładem” – której celem jest zachęcenie pieszych do noszenia elementów odblaskowych.

Bądź widocznym na drodze!

W okresie jesienno-zimowym, my piesi, stajemy się bardzo słabo widoczni na drodze. Zwłaszcza, że większość z nas nosi w tym okresie ciemne ubrania, które zlewają się z otoczeniem w jesienno-zimowej szarudze. A złe warunki atmosferyczne, długie wieczory i noce, słabo oświetlone drogi w połączeniu z naszym ciemnym odzieniem to większe ryzyko obrażeń, a nawet śmierci na drogach. Nawet najlepszy kierowca nie jest bowiem wstanie nas ominąć, jeśli po prostu na nie widzi!

Dlatego polska policja apeluje do wszystkich pieszych, by nosili na ubraniu odblaski! Nawet jedna, niewielka plakietka odblaskowa, umieszczona na rękawie kurtki może nam uratować życie! Czyniąc nas widocznym dla kierowców i dając im szanse na ominięcie nas. Pamiętajmy, że „bezpieczny” równa się w tym przypadku „widoczny”!

Jakie odblaski są najlepsze i gdzie powinniśmy je nosić?

Odblaski powinny być na tyle duże, by rzucały się w oczy. A zatem, im większe elementy odblaskowe, tym lepiej. Tak naprawdę jednak większe znaczenie ma to, gdzie się one znajdują. Duże czy małe odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu na naszym ubraniu, by mogły być oświetlone reflektorami przejeżdżających samochodów i były widoczne zarówno dla kierowców aut nadjeżdżających z przodu, jak i z tyłu.

Przyczepiając odblask do ubrania, upewnijmy się więc, czy nie jest on zasłonięty np. szalikiem czy też kapturem! Dobrym miejsce na umieszczenie elementu odblaskowego jest między innymi rękaw albo torba, plecak lub teczka. Jeśli odblask znajduje się na plecaku, powinniśmy zaopatrzyć się w drugi, który umieścimy z przodu na ubraniu.

Osobom uprawiającym sport, taki jak jogging, zaleca się zakupienie sportowego ubrania, które ma elementy odblaskowe wszyte na stałe. To najbardziej optymalne w tym przypadku rozwiązanie.

Powinniśmy jednak wiedzieć, że odblask odblaskowi nierówny. Jak zatem wybrać ten dobry? Na co zwracać uwagę przy zakupie elementów odblaskowych? Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy na plakietce odblaskowej umieszczony jest znak CE, nazwa producenta, typ wyrobu oraz na to, czy dołączona jest do niego instrukcja obsługi.

Oznaczenie CE (Conformité EuropéenneZgodność europejska), o którym mowa powyżej, umieszczone na wyrobie, jest deklaracją producenta, że oznakowany nim produkt spełnia wymogi Unii Europejskiej, czyli między innymi jest bezpieczny w użytkowaniu.

Noszenie odblasków to nie tylko kwestia rozsądku

Powinniśmy wiedzieć, że noszenie odblasków to nie tylko kwestia naszego rozsądku. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o Ruchu Drogowym piesi, którzy poruszają się poza obszarem zabudowanym mają obowiązek używania elementów odblaskowych, umieszczonych w takich miejscach, by były dobrze widoczne dla kierowców. /jn/ 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content