Sześć ulic ze strefą zamieszkania?

Niedawno informowaliśmy o tym, że trwają przymiarki do zamiany części ulicy Francuskiej w deptak. W ten sposób miasto chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i stworzyć przyjazne miejsca gdzie będą mogli spacerować, organizować sąsiedzkie imprezy – na wzór Otwartej Ząbkowskiej. Teraz mówi się natomiast o woonerfach czyli odpowiednikach funkcjonującej w przepisach strefy zamieszkania. O ich utworzenie zapytał w interpelacji radny Marek Szolc.

-Tworzenie przyjaznych i generujących miejskie życie ulic jest obecnie priorytetem w wielu miastach podejmujących działania zmierzające do podwyższenia jakości życia mieszkańców. Jednym z tych działań jest przeprojektowanie ulic i tworzenie tzw. woonerfów, umożliwiających harmonijne współistnienie różnych uczestników i form ruchu w wysokiej jakości przestrzeni zachęcającej do spędzania czasu na ulicy, interakcji międzyludzkich i życia społecznego oraz ekonomicznego – pisze Szolc i pyta czy planowane są takie rozwiązania w mieście.

Okazuje się, że będzie więcej ulic, na których pierwszeństwo zyskają piesi.

Jak informuje Miasto, tzw. woonerfy odpowiadają strefie zamieszkania czyli ograniczenie ruchu samochodowego i prędkości do 20 km/h, umożliwienie ruchu pieszych po całej szerokości drogi i tam mają oni pierwszeństwo.

Ratusz rozważa siedem możliwych lokalizacji, w tym aż 6 w prawobrzeżnej Warszawie:

ul. Mińska (między ulicami: Grochowska – Chodakowska)

ul. Ząbkowska (Brzeska – Targowa)

ul. Konopacka wraz z ul. Rzeszotarskiej

ul. Tarchomińska

ul. Nieporęcka

ul. Łochowska (Łomżyńska – Otwocka)

Jako pierwszy będzie zrealizowany plan na tzw. placu Pięciu Rogów (2019 – 2020 r.)

Pozostałe, czyli wszystkie po naszej stronie Wisły, najpierw będą konsultowane z mieszkańcami, na razie nie ma jednak konkretnych terminów.

 

 

Foto: GoogleMaps