Szpital na Narodowym będzie przyjmował rannych z Ukrainy

Szpital na Narodowym będzie przyjmował rannych z Ukrainy

Polski pociąg sanitarny będzie przewozić rannych z miejscowości Mościska na Ukrainie do Warszawy. Najpierw trafią do Szpitala Narodowego, a po postawieniu diagnozy będą kierowani do placówek specjalistycznych.

Taką informację podał na konferencji prasowej w Przemyślu, w sobotę 26 lutego 2022 roku, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Ofiary wojny na Ukrainie będą przewożone znajdującym się obecnie w Przemyślu polskim pociągiem sanitarnym.  W jego skład wchodzi pięć wagonów przystosowanych do przewozu rannych oraz cztery wagony z pomocą humanitarną. Pociąg ten może jednorazowo zabrać ok. 160 osób. Na jego pokładzie obsługę medyczną zapewniać będzie doświadczony zespół lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych.

Ranni zabierani będą z ukraińskiego miasta Mościska. Po dotarciu do Warszawy, prosto z dworca mają trafiać do szpitala na Stadionie Narodowym, który został już specjalnie przystosowany na ich przyjęcie. Tam, po wykonaniu podstawowych badań i postawieniu diagnozy, poszkodowani rozwożeni będą do odpowiednich placówek specjalistycznych.

Obecny na konferencji w Przemyślu wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska przekazał prasie, że w tej chwili chęć przyjęcia rannych z Ukrainy zadeklarowało 120 szpitali. Łącznie dla poszkodowanych przygotowano 7 tys miejsc. Polska służba zdrowia udzieli pomocy medycznej każdemu z uchodźców, który będzie jej potrzebował – podkreślił Kraska.

Darmowe przejazdy pociągami InterCIty

W sobotniej konferencji prasowej w Przemyślu wziął również udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który zapowiedział, że przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów pociągami InterCity. Taką decyzję podjął w sobotę rano zarząd PKP InterCity.

Minister infrastruktury zwrócił się jednocześnie z apelem do wszystkich innych przewoźników kolejowych w Polsce i organizatorów transportu publicznego, by również dołączyli do tej inicjatywy.

Pomoc humanitarna dla Ukrainy

Zgodnie z informacją przekazaną przez szefa KPRM Michała Dworczyka, już w poniedziałek 28 lutego, pod Lublinem ruszy duże centrum pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

W pierwszej kolejności pomoc udzielana będzie osobom przebywającym na terenie obwodu lwowskiego, do którego wielu Ukraińców z innych części kraju uciekło przed działaniami wojennymi. (To właśnie w obwodzie lwowskim znajduje się ukraińskie miasto Mościska, z którego polskim pociągiem do Warszawy zabierane będą ofiary wojny na Ukrainie.)

Dworczyk podkreślił jednak, że to, co dzisiaj jest możliwe – dowiezienie pomocy humanitarnej do danego miejsca – jutro może się okazać już niemożliwe. Szef KPRM zapowiedział też, że kolejne informacje dotyczące pomocy humanitarnej dla Ukrainy ogłoszone zostaną w poniedziałek, 28 lutego. /jn/

Źródło: PAP



error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content