Tęczowy hostel

Od kwietnia zacznie działać hostel interwencyjny dla osób LGBT+, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Warszawa jest trzecim miastem w Polsce, które oferuje wsparcie dla tej grupy społeczności.

Dwa lata temu prezydent Rafał Trzaskowski podpisał Warszawską Deklarację LGBT+ przygotowaną przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, która zakłada poprawę jakości życia tej grupy społecznej w stolicy. Dyskryminacja, przemoc i prześladowanie – to wciąż, pomimo wielkich słów o polskiej tolerancji, codzienność wielu osób LGBT+. Dlatego, jak podkreślają organizacje społeczne, tak ważne jest wsparcie i pomoc ze strony Miasta.

Przez długi czas po podpisaniu dokumentu, nic się nie działo, a Stowarzyszenie zaczęło wypominać prezydentowi, że jedyne, co zrobił, to objął patronatem Paradę Równości, a zobowiązania, które konkretnie miały wpłynąć na poprawę życia osób LGBT+ w Warszawie, nie zostały dotrzymane.

Dwa tygodnie temu zaczęło się to zmieniać. Ogłoszono konkurs na zapowiadany już jakiś czas temu hostel dla osób LGBT+, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji życiowej i potrzebny jest im dach nad głową, wsparcie psychologiczne i inna pomoc na zasadzie interwencji, która często ratuje życie m.in. ofiarom przemocy czy osobom dotkniętym bezdomnością. Dlaczego to takie ważne?

Osoby LGBT+ są szczególnie narażone na przemoc, bezdomność oraz trudności ze znalezieniem pracy. Dotyczy to zarówno młodych osób wyrzucanych z domu lub doświadczających przemocy ze strony rodziny, osób dorosłych prześladowanych w swoim miejscu zamieszkania, jak i osób transpłciowych przechodzących proces uzgodnienia płci. (…) Szukanie pomocy wiąże się często z koniecznością powiedzenia o swojej orientacji i tożsamości oraz kontaktem z nie zawsze przychylnymi pracownikami i pracowniczkami oraz innymi klientami placówek pomocowych – wyjaśnia Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza.

Wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra, która jako pierwsza poinformowała o ogłoszeniu konkursu na prowadzenie hostelu, podkreśliła, że to ważna placówka, której w mieście brakuje, bo jest kompleksowy system wsparcia dla samotnych matek z dziećmi, wsparcie otrzymują ofiary przemocy domowej, są mieszkania chronione, pomoc dla bezdomnych. Osoby LGBT+ również muszą otrzymać wsparcie, miejsce gdzie znajdą ratunek, dach nad głową i pomoc, dzięki której mocniejsze wrócą do życia w społeczeństwie.

Hostel będzie działał w miejskim budynku, nie będą miały do niego dostępu osoby postronne (lokalizacja przynajmniej na razie jest nieznana). Pierwszeństwo w przyjęciu będą miały osoby z meldunkiem w Warszawie. Pierwszy, pilotażowy rok działalności hostelu rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do końca 2021 roku. Na adaptację budynku i pierwsze dziewięć miesięcy przeznaczone jest ponad 260 tys. zł, a na kolejne dwa lata zaplanowano po 256 tys. zł za każdy rok. 

Osoby, które zostaną przyjęte do ośrodka, będą mogły w nim przebywać maksymalnie 3 miesiące.

W Warszawie był już podobny ośrodek, prowadziła go Lambda Warszawa i Fundacja Trans-Fuzja. Jak opisuje Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, w krótkim czasie działalności, bo od lutego 2015 do października 2016 roku, do placówki zgłosiło się 70 osób z całej Polski, które otrzymywały nie tylko dach nad głową, ale też opiekę psychologiczną oraz pomoc w usamodzielnieniu się. Niestety, z powodu problemów z finansowaniem, placówkę zamknięto i od tamtej pory w całym kraju nie było żadnego ośrodka tego typu. Kilka miesięcy temu na wsparcie mieszkań interwencyjnych zdecydowały się władze Krakowa i Poznania. Hostel w Warszawie będzie trzecim w kraju.


Co oznacza LGBT+

W wielkim uproszczeniu, bo dyskusje o tym, kto może uznawać siebie za część społeczności LGBT trwają od lat, warto wyjaśnić o co dokładnie chodzi w używanym powszechnie skrócie. Powstał on w Stanach Zjednoczonych w latach 60-tych XX wieku, ale do powszechnego obiegu wszedł dopiero 30 lat później.

LGBT+ jest rozszerzeniem skrótowca LGBT, a ten powstał z angielskich słów: Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender (lesbijki, geje, biseksualiści, osoby transpłciowe). Dodany na końcu „+” oznacza wszystkie inne podgrupy, dzięki czemu ma obejmować całe spektrum seksualności i tożsamości płciowych odmiennych od heteroseksualnej. 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content