Terapia manualna, czyli co?
Terapie manualne to grupa terapii rehabilitacyjnych, które wykonuje ręcznie fizjoterapeuta.
Niektóre źródła podają, że powstały ponad sto lat temu w USA, lecz trudno się z tym zgodzić. W swojej pierwotnej, uproszczonej formie ten sposób niesienia pomocy chorym był „od zawsze” praktykowany m.in. przez ludowych medyków na całym niemal świecie. Zebrane przez nich doświadczenia stanowią podstawy dzisiejszej terapii manualnej, dalece już odbiegającej od tej pierwotnej.
Na czym polegają różnice? Przede wszystkim, terapia manualna pomaga w dysfunkcjach narządów ruchu: leczy migreny, niesie ulgę w wielu zaburzeniach prawidłowego funkcjonowania niektórych narządów wewnętrznych, wspiera walkę ze stresem.
Współczesne terapie manualne nie skupiają się tylko na działaniach rehabilitacyjnych. Wizyta zaczyna się zawsze od diagnozy. W tym celu przeprowadza się wnikliwe badanie palpacyjne, analizuje dostarczoną przez pacjenta dokumentację medyczną, a w razie wątpliwości zleca dokładniejsze badania, np. USG w celu precyzyjnego rozpoznania powodów zaburzeń. Dopiero po pełnej analizie przypadku fizjoterapeuta może dobrać odpowiednie techniki, najlepsze dla pacjenta.
Inaczej mówiąc, terapia manualna umiejętnie i ostrożnie wykorzystuje naturalne możliwości naszego ciała, mobilizując niektóre obszary, bądź niwelując przeszkody do prawidłowego funkcjonowania. Takie działanie powoduje, że terapia uderza nie w objawy bólowe, lecz w ich przyczynę – bez jej usunięcia ból może powrócić, a leczenie z pewnością nie będzie tak skuteczne.
Co mogą leczyć terapie manualne? Często spotykane bóle różnych odcinków kręgosłupa czy barków, kolan, stóp, łokci, rozmaite choroby układu ruchu, także ograniczenia zakresu ruchu, zwichnięcia, problemy z napięciem mięśniowym, drętwienia kończyn, rwę kulszową i ramienną. To nie wszystko! Migreny, zaburzenia równowagi, choroby narządów wewnętrznych, dających objawy bólowe w układzie kostno-stawowym; stany pooperacyjne czy przygotowania do wielu operacji chirurgicznych.
– Mówiąc o technikach manualnych, nie zapominajmy o osteopatii, cenionej i przez terapeutów, i przez pacjentów. To przede wszystkim znacznie precyzyjniejsze możliwości diagnostyczne, ponieważ każdy osteopata traktuje pacjenta całościowo, holistycznie, nie skupiając się tylko na przykład na bolącym barku. Może przyczyna tkwi w narządach wewnętrznych, a może w zapomnianej już kontuzji sprzed lat, która pozornie minęła bez śladu – mówi osteopata Andrzej Jędrzejewski. – Szukamy problemu, ale też działamy miejscowo. Śmiało mogę powiedzieć, że osteopatia jest skuteczna w niemal stu procentach przypadków. Te nieliczne, gdzie niekoniecznie następuje trwała poprawa, to najczęściej przypadki, wymagające interwencji chirurgicznej, lub zaawansowane wady wrodzone. Wszystko może nam przysporzyć problemów: kontuzje, upadki, ale też niewłaściwa postawa, typowa dla większości zawodowych kierowców czy pracowników biurowych, których stanowisko pracy niewiele ma wspólnego z ergonomią. Czasem wystarczy źle dźwignąć torbę z zakupami. Warto zwracać się do nas po pomoc, bo nawet 2-3 spotkania dają już wyraźną ulgę.
Czy leczenie boli? Nawet, jeśli początkowo pojawia się dyskomfort, to uważny fizjoterapeuta pilnuje, by nie przysparzać niepotrzebnego bólu, reagując na każdą uwagę, zgłaszaną przez pacjenta. Warto jednak zdecydować się na mniejszy ból, niż cierpieć tak, jak dotychczas.
Te metody są ważne szczególnie dla pacjentów ortopedycznych, reumatologicznych, neurologicznych a także poddawanych rehabilitacji.
Czy jest to uniwersalny sposób leczenia, który pomaga każdemu? Nie. Przeciwskazania, o których należy poinformować terapeutę przed rozpoczęciem leczenia, to m.in. osteoporoza, ciąża, żylaki, problemy z krzepliwością krwi, rozmaite choroby nowotworowe. Nie musi to dyskwalifikować pacjenta, ale jest cenną informacją dodatkową dla terapeuty.
Terapie manualne, bezpieczne dla organizmu są nieocenioną pomocą w likwidacji bólu i powrocie do poprzedniej sprawności.
Uwaga! Sprawdź swoje zdrowie! Fizjoterapeuta bezpłatnie Cię zbada i da konieczne wskazówki! Zgłoś się w dniach 22.11.-6.12.2018, tel. 22 250 15 77. Liczba miejsc ograniczona.
Świadczeniodawca wskazuje fizjoterapeutów do konsultacji i decyduje o liczbie miejsc.
Boramed Centrum Medyczne
Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77
Boramed REHABILTACJA
Fieldorfa 10 lok.315 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77