Tężnie solankowe w Wesołej otwarte!

tężnia solankowa w Wesołej

29 kwietnia 2022 r., w dzielnicy Wesoła, udostępniono do użytkowania tężnie solankowe. Nazywany też inhalatorium solankowym obiekt znajduje się przy ulicy Fabrycznej w Starej Miłosnej, niedaleko stacji uzdatniania wody, a druga tężnia solankowa mieści się na terenie Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej (TKKF) Wesoła na ulicy Armii Krajowej 32. Obie wykonane są z drewna świerkowego z wypełnieniem tarniną. W ich wnętrzach wytwarza się mikroklimat zbliżony do nadmorskiego, poprzez parowanie solanki. Korzystanie z obiektów jest bezpłatne. Drugi wspomniana tężnia solankowa powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.

Co robić w majówkę 2022 po prawej stronie Wisły?

Skorzystanie z tężni solankowej jest znakomitym pomysłem na zdrowe rozpoczęcie długiego weekendu majowego. Inhalacja z wykorzystaniem soli pozwala się zrelaksować, ale pomaga też w profilaktyce schorzeń górnych dróg oddechowych, takich jak astma. Taka kuracja ułatwia oddychanie i nawilża błonę śluzową gardła oraz nosa, przez co wzmacnia jej barierę ochronną.

Czym są tężnie solankowe?

W tężniach solanka spływa w dół przez gałęzie tarniny i ulega odparowaniu. W ten sposób wokół niej tworzy się mikroklimat porównywalny do nadmorskiego. Inhalatoria solankowe działają jak duże filtry powietrza, oczyszczając je z zanieczyszczeń oraz nawilżając. Takie powietrze jest wolne od kurzu, roztoczy i pełne cennych minerałów oraz mikroelementów. Tężnie solankowe nie są wskazane dla osób, które obecnie przebywają infekcję wirusową lub bakteryjną, mają gorączkę, są po zawale serca, cierpią na choroby układu krążenia czy leczą się onkologicznie.

Źródło i foto: Urząd Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy 

/sz/Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content